Tárlat Debrecenben a zsidó esküvőkről

Burekasz legyen-e, vagy negyed csirke? – A zsidó esküvő rejtelmei címmel vándorkiállítás nyílt a hét végén a Debreceni Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumban. A Bécsi Zsidó Múzeum anyagát bemutató tárlat Magyarországon először a cívisvárosban látható június 25-ig, majd Nagykanizsa, Sopron, Szombathely és Szeged látja vendégül a kultikus tárgyakból és fotókból álló kollekciót.

2006. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kiállítás címében idézett mondat arra a szokásra utal, hogy a menyegző vendégeitől a lakodalom előtt mindig megtudakolták, mit kíván enni: burekaszt, azaz töltött leveles tésztát, vagy szárnyassültet – tudtuk meg a kiállítást megnyitó Georg Habertől, a Bécsi Zsidó Múzeum igazgatójától. Az esküvői kellékek közül ott láthatjuk a kiállításon a házasságkötés legfontosabb dokumentumát, a ketubát, vagyis a házasságlevelet. Enélkül nincs esküvő, de válás sem, ha ugyanis az értékes szerződés elvész, nincs mód a házasság felbontására. Az esküvő az ortodox zsidó közösségek legfontosabb társadalmi eseménye. A szertartás a XVI. századig a zsinagógákban zajlott, ám azóta szabadban, egy baldachin – a chupa – alatt kel egybe a pár, hogy a Biblia soraira emlékeztessen, miszerint „…meg foglak áldani, és meg fogom sokasítani a magzatodat, mint az égnek csillagait.”
A zsidó esküvő hagyományai között számtalan népszokás őrződött meg, amelyek szinte mindegyike a démonhittel kapcsolatos. A kiállításon látható például egy velencei fátyol – ezzel takarták le a menyasszonyt, hogy az ártó szellemek azt higgyék, gyászol. A szertartás végén pedig a vőlegény mázl tov! felkiáltással összetör egy poharat, hogy megijessze a gonosz szellemeket, akik a néphit szerint féltékenyek voltak az emberek boldogságára. A házasságkötés nélkülözhetetlen eleme, hogy a vőlegény kimondja e szavakat: „Légy te nekem megszentelve ezen gyűrű által, Mózes és Izráel törvénye értelmében.” A gyűrű a középkortól része az esküvőnek: korábban egy érme adományozásával fejezte ki a vőlegény, hogy komoly a szándéka. A lakodalom elmaradhatatlan eleme volt a menyasszonytánc, a micva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.