El is jöttek hatan a meghívottak közül a Próbareggeli című rendezvényre: Andrásfalvy Bertalan (MDF, 1990–1993) Fodor Gábor (SZDSZ, 1994–1995), Görgey Gábor (MSZP, 2002) Hámori József (Fidesz, 1998–1999), Rockenbauer Zoltán (Fidesz, 1999–2002) és Hiller István (MSZP, 2003–2005), aki az újra összevont kulturális és oktatási tárca élére került.
Fodor Gábor kifejtette: úgy érzi, hogy annak idején, a pártállam végnapjaiban, a Fidesz egyik alapítójaként hasonló témakörökben könynyebb volt nyilatkoznia. Akkor még léteztek a hagyományos értelmiségi szerepkörök, de nem voltak kereskedelmi tévés valóságshow-k, amelyek eredményeként ma már az átlagértelmiségiek is „Győzikét sztárolják a magas kultúra helyett”. Ezért a magyar társadalom itt és most szellemileg rosszabb állapotban van, mint a Kádár-érában. Görgey Gábor azt várja az új kulturális tárcavezetőtől, hogy a kultúra ne csak hab legyen a tortán. Amikor Görgey a külföldi magyar hetek és évadok sikertörténetét megpróbálta az MSZP–SZDSZ-kormányzat számára kisajátítani, Hiller István korrekt módon igazította helyre kollégáját, s elmondta: nemcsak a kezdeményezés, hanem az első sikerek is a két fideszes miniszter, Hámori József és Rockenbauer Zoltán munkáját dicsérik. Megjegyezte azt is: az összevont kulturális és oktatási tárca vezetőjeként számos népszerűtlen döntés meghozatalára kényszerül majd. Pénz pedig nem nagyon lesz, de az úgysem old meg mindent.
Hámori József aggasztónak tartotta, hogy a modernizáció hazánkban az utóbbi négy év folyamán a pénztelenség és a megszorítások szinonimája lett. A kultúra és az oktatás újra egy kalap alá kerül, miközben külön-külön is elhanyagolt területei voltak a rendszerváltozás politikájának. Az ünnepi könyvhét sikere bizakodóvá is tehetné, az olvasáskultúra és az oktatás jelenlegi állapota jóval kevésbé. Rockenbauer Zoltán vallotta, hogy a kultúra maga a nemzet. Elismerte, a demokráciában a minisztériumnak nem feladata a kultúrateremtés. Ám azt abszurdnak tartotta, ha ezzel az ürüggyel a minisztérium kihátrál minden szerepvállalásból. Sajnos az elmúlt négy év folyamán számos hazai kulturális intézmény került katasztrofális állapotba. Andrásfalvy Bertalan úgy vélte, hogy a magyar társadalmon eluralkodott a szorongás, a közösségi érzés teljes hiánya.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés