Milyen emlékeket őriz magában A Megfeszített tavalyi csíksomlyói előadásáról, és mi történt az akkori televíziós felvétellel?
– Azt gondolom, A Megfeszített előadása sokáig emlékezetes marad mindazoknak, akik közreműködtek a darabban és akik nézőként jelen voltak az előadáson. Elmondható, hogy szem nem maradt szárazon, s annak a ritka pillanatnak voltunk tanúi, amikor az előadás, tehát maga a produkció és közönsége együtt érző, együtt gondolkodó közösséggé vált. Köszönet mindenekelőtt a zeneszerzőknek és szövegírónak, Koltay Gergelynek, valamint Szűts Istvánnak és a Kormorán együttesnek, Kemenes Fanni jelmeztervezőnek, Vona Károly szcenikusnak, nemkülönben a kiváló előadóknak, régi alkotótársaimnak, Varga Miklósnak, Varga Klárinak, Makrai Pálnak és Kalapács Józsefnek, valamint a csíkszeredai és környékbeli fiataloknak és lovasoknak, akik mély átéléssel, magas művészi színvonalon, lelkesen vállalták a közreműködést, de azoknak is, akik a látványos díszlet és szcenika megteremtésén fáradoztak. Magam készítettem el A Megfeszített csíksomlyói előadásának filmjét, amelyet mind ez ideig – isten tudja, miért – még egyetlen televízió sem tűzött műsorára.
– Hogyan született A Napba öltözött leány gondolata?
– Nyilvánvaló, hogy A Megfeszített tavalyi sikere alapozta meg a nagy múltú rendezvény szellemi hátterét biztosító személyiségek és a szervezők bizalmát, valamint a csíkszeredai önkormányzat lapjának adott interjú, amelyben arra a kérdésre, hogy ezt követően legszívesebben mit rendeznék meg a csíksomlyói hegyoldalon, a következőket válaszoltam: „Ha újra bizalmat szavaznak nekem a szervezők, a csíksomlyói kegytemplomban lévő Szűzanya történetének inspirációjából szeretnék kiindulni.” Az ősz folyamán megkérdezték, komolyan gondolom-e mindezt, amire természetesen igenlő volt a válaszom. Így kaptuk Jakubinyi György érsek úr egyetértésével Boros Károly főesperes-plébános úrtól, az Ezer Székely Leány Napja Alapítvány elnökétől, valamint más jeles személyiségektől, köztük Gergely István plébános úrtól ezt a megtisztelő és felelősségteljes felkérést, hiszen ezen a szakrális helyszínen a csíksomlyói Szűzanya történetének, legendájának hatására készítendő új mű valóban rendkívüli művészi, emberi és közéleti kihívás mindannyiunknak.
– Ezúttal is a Kormorán együttes írja a zenét, de kik a produkció főbb alkotói és közreműködői?
– Az öcsém, Koltay Gergely írta a szövegkönyvet, a zenét az általa vezetett Kormorán együttes alkotó közössége jegyzi. A darab főszereplője egy tehetséges fiatal magyar énekesnő, Bodnár Vivien, a további fontos szerepekben Miller Zoltán és Csengery Attila látható, akik mögött sok nagy sikerű színpadi szerep áll. Korábbi sokat próbált barátaim közül ezúttal is megtisztelte a produkciót közreműködésével Varga Miklós, Vikidál Gyula, Varga Klári, Kalapács József és Makrai Pál. Húsz fiatal színész érkezik Magyarországról, ők komáromi és váci társulatok tagjai.
– Miről szól a darab?
– A darab alcíme – A csíksomlyói Szűzanya tiszteletére – azt jelzi, hogy szeretnénk megidézni azt a legendává vált történelmi eseményt, amikor is a székelység a Tolvajostetőn megütközött János Zsigmond seregével, miközben a kegytemplomban összegyűlt aszszonyok, öregek és gyerekek könyörgését meghallgatta a Madonna, s ez segítette át a hősiesen harcoló székelyeket a roppant túlerővel szembeni nehézségeken. A Napba öltözött leány tehát a csíksomlyói Szűzanya személye és a Tolvajos tetői ütközet történelmi tényei körül kialakult legenda megidézése, tehát nem hagyományos értelemben vett történelmi rockopera. A mű a meseszövés egy adott pontján összetalálkozik a közismert történelmi eseményekkel. Szerettünk volna olyan történetet megálmodni, amelynek üzenete egyértelműen a mának szól, hiszen ma is nagy szükségünk van arra, hogy a Szűzanya oltalmába fogadja nemzetünket, és átsegítsen minket a nehézségeken. Ráadásul azt a világot éljük, amikor sokan, köztük neves politikusok, gyakran a Szűzanya segítségére hivatkoznak, így ebben a szellemi zavarodottságban nehezen ismerjük föl az őszinte szándékokat.
– Kik segítenek anyagilag a produkció létrehozásában?
– Az elmúlt években a politika farvizén és közreműködésével százmilliós nagyságrendű produkciók látogattak Erdélybe, a mi alkotóközösségünk erre nem számíthat. Köztudott, hogy tavaly A Megfeszített nehéz anyagi körülmények közepette tízmillió forint körüli magyarországi támogatásból, igazi közadakozásból jött létre, s így lesz ez a mostani mű esetében is. Örök igazság, hogy egy mű értékét nem százmilliók döntik el. A produkció nagyságrendjéhez képest szerény anyagi körülmények között valósítjuk meg elképzeléseinket. De megvalósítjuk.
Orbán Viktor: Három év alatt közel 40 százalékos minimálbér-emelés