A Napba öltözött leány legendája

A tavalyi Ezer Székely Leány Napja rendezvény csúcspontjaként nagy sikerrel mutatták be a hármas oltár előtt összesereglett kétszázezernyi néző előtt Koltay Gergely és a Kormorán együttes A Megfeszített című rockoperáját. Az idén jubiláló, 75 éves rendezvényen – ismét Koltay Gábor rendezésében – ezúttal A Napba öltözött leány című zenemű ősbemutatója lesz. Az Erdélyben közismert rendezővel, a Trianon-film alkotójával, Koltay Gáborral a tavalyi sikerről és az új műről beszélgettünk.

2006. 06. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen emlékeket őriz magában A Megfeszített tavalyi csíksomlyói előadásáról, és mi történt az akkori televíziós felvétellel?
– Azt gondolom, A Megfeszített előadása sokáig emlékezetes marad mindazoknak, akik közreműködtek a darabban és akik nézőként jelen voltak az előadáson. Elmondható, hogy szem nem maradt szárazon, s annak a ritka pillanatnak voltunk tanúi, amikor az előadás, tehát maga a produkció és közönsége együtt érző, együtt gondolkodó közösséggé vált. Köszönet mindenekelőtt a zeneszerzőknek és szövegírónak, Koltay Gergelynek, valamint Szűts Istvánnak és a Kormorán együttesnek, Kemenes Fanni jelmeztervezőnek, Vona Károly szcenikusnak, nemkülönben a kiváló előadóknak, régi alkotótársaimnak, Varga Miklósnak, Varga Klárinak, Makrai Pálnak és Kalapács Józsefnek, valamint a csíkszeredai és környékbeli fiataloknak és lovasoknak, akik mély átéléssel, magas művészi színvonalon, lelkesen vállalták a közreműködést, de azoknak is, akik a látványos díszlet és szcenika megteremtésén fáradoztak. Magam készítettem el A Megfeszített csíksomlyói előadásának filmjét, amelyet mind ez ideig – isten tudja, miért – még egyetlen televízió sem tűzött műsorára.
– Hogyan született A Napba öltözött leány gondolata?
– Nyilvánvaló, hogy A Megfeszített tavalyi sikere alapozta meg a nagy múltú rendezvény szellemi hátterét biztosító személyiségek és a szervezők bizalmát, valamint a csíkszeredai önkormányzat lapjának adott interjú, amelyben arra a kérdésre, hogy ezt követően legszívesebben mit rendeznék meg a csíksomlyói hegyoldalon, a következőket válaszoltam: „Ha újra bizalmat szavaznak nekem a szervezők, a csíksomlyói kegytemplomban lévő Szűzanya történetének inspirációjából szeretnék kiindulni.” Az ősz folyamán megkérdezték, komolyan gondolom-e mindezt, amire természetesen igenlő volt a válaszom. Így kaptuk Jakubinyi György érsek úr egyetértésével Boros Károly főesperes-plébános úrtól, az Ezer Székely Leány Napja Alapítvány elnökétől, valamint más jeles személyiségektől, köztük Gergely István plébános úrtól ezt a megtisztelő és felelősségteljes felkérést, hiszen ezen a szakrális helyszínen a csíksomlyói Szűzanya történetének, legendájának hatására készítendő új mű valóban rendkívüli művészi, emberi és közéleti kihívás mindannyiunknak.
– Ezúttal is a Kormorán együttes írja a zenét, de kik a produkció főbb alkotói és közreműködői?
– Az öcsém, Koltay Gergely írta a szövegkönyvet, a zenét az általa vezetett Kormorán együttes alkotó közössége jegyzi. A darab főszereplője egy tehetséges fiatal magyar énekesnő, Bodnár Vivien, a további fontos szerepekben Miller Zoltán és Csengery Attila látható, akik mögött sok nagy sikerű színpadi szerep áll. Korábbi sokat próbált barátaim közül ezúttal is megtisztelte a produkciót közreműködésével Varga Miklós, Vikidál Gyula, Varga Klári, Kalapács József és Makrai Pál. Húsz fiatal színész érkezik Magyarországról, ők komáromi és váci társulatok tagjai.
– Miről szól a darab?
– A darab alcíme – A csíksomlyói Szűzanya tiszteletére – azt jelzi, hogy szeretnénk megidézni azt a legendává vált történelmi eseményt, amikor is a székelység a Tolvajostetőn megütközött János Zsigmond seregével, miközben a kegytemplomban összegyűlt aszszonyok, öregek és gyerekek könyörgését meghallgatta a Madonna, s ez segítette át a hősiesen harcoló székelyeket a roppant túlerővel szembeni nehézségeken. A Napba öltözött leány tehát a csíksomlyói Szűzanya személye és a Tolvajos tetői ütközet történelmi tényei körül kialakult legenda megidézése, tehát nem hagyományos értelemben vett történelmi rockopera. A mű a meseszövés egy adott pontján összetalálkozik a közismert történelmi eseményekkel. Szerettünk volna olyan történetet megálmodni, amelynek üzenete egyértelműen a mának szól, hiszen ma is nagy szükségünk van arra, hogy a Szűzanya oltalmába fogadja nemzetünket, és átsegítsen minket a nehézségeken. Ráadásul azt a világot éljük, amikor sokan, köztük neves politikusok, gyakran a Szűzanya segítségére hivatkoznak, így ebben a szellemi zavarodottságban nehezen ismerjük föl az őszinte szándékokat.
– Kik segítenek anyagilag a produkció létrehozásában?
– Az elmúlt években a politika farvizén és közreműködésével százmilliós nagyságrendű produkciók látogattak Erdélybe, a mi alkotóközösségünk erre nem számíthat. Köztudott, hogy tavaly A Megfeszített nehéz anyagi körülmények közepette tízmillió forint körüli magyarországi támogatásból, igazi közadakozásból jött létre, s így lesz ez a mostani mű esetében is. Örök igazság, hogy egy mű értékét nem százmilliók döntik el. A produkció nagyságrendjéhez képest szerény anyagi körülmények között valósítjuk meg elképzeléseinket. De megvalósítjuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.