Aranyló és vérszagú napok

Buda Ferenc 1990 előtt aligha hitte, hogy valaha is rendszerváltozás lesz, és Kossuth-díjat kap. Pedig már a hatvanas években is úgy beszéltünk róla, hogy egyike legjelesebb költőinknek, de jó ideig persona non grata volt. Részben azért, mert Debrecenben nemzetőrként részt vett az 1956-os forradalomban, részben pedig azért, mert három 1956-os verséért egyéves börtönbüntetésre ítélték. Az amnesztia után számos, embléma értékű kötete is megjelent – Ébresszen aranysíp, Füvek példája, Holt számból búzaszál –, de egy vele készült interjúból idézve, „túl nagy egzisztenciát” csak a rendszerváltozás után teremthetett. Az idei könyvhétre látott napvilágot a Túl a falon – az én ötvenhatom című kötete a Holnap Kiadó gondozásában.

2006. 06. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rőt csillagos komor, kövér tankok teremtenek nyugalmat – idéztük 1990-ig titkon Rend című versét. Már azért is minimum állásvesztés járt, ha az ember utalt a költemény létezésére. Az új könyvben milyen a régi és az újabb versek aránya?
– A versek nagyobbik hányadát részint 1956 őszén írtam, részint az eseményeket közvetlenül követő időszakban, tehát november 4-e után. Szerepel a könyv elején az a három vers is, amiért bebörtönöztek, a Rend, a Pesten esik a hó és a Tizenöt-húsz éves halottak. Elég sokat írtam a börtönben is, az egyiket éppen a szabadulásom hajnalán. A második egység azokat a verseket tartalmazza, amelyeket akár több évtizeddel később is, de a forradalomra rímelve írtam, ezért vagy közvetlen, vagy metaforikus kapcsolatban vannak 1956-tal. Annak idején nem lehetett mindent leírni, de legalább a metaforákat kidolgoztuk.
– Hogyan él önben 1956 emléke, és ön szerint hogyan kellene élnie másokban?
– Hát hogy másokban hogyan kellene élnie, azt én nem határozhatom meg. Az én ötvenhatomba az aranyló, s egyben vér- és lőporfüstszagú tizenkét nap és a megszállás, szorongattatás téli éjszakáira rá következő börtönév egyaránt beletartozik. Akkori életem vízválasztójának tartom e másfél esztendőnyi időszakot. Maga a forradalom részint úgy él bennem, ahogy akkor, részint pedig úgy, ahogy most tekintünk rá vissza. Nekem könnyebb lett, 1956-nak nehezebb lett, mert nem könnyű azoknak ebbe beleélni magukat, akik jó esetben a résztvevőktől vagy jóhiszemű szemtanúktól hallottak róla. De egy gyereknek akár húsz, vagy tizenhét évvel ezelőtti eseményekről beszélni szinte mese. Pedig Arany Jánossal szólva: „Nem mese ez, gyermek”. De én nem hallgatok, elmondom a történteket. Ebben a kötetben is.
– Ha szabad ilyet kérdezni: most már pontot tesz az önben élő forradalom történetének végére, vagy van még mondandója?
– Természetesen nincsen befejezve a részemről sem 1956 históriája. Az ember forgatja magában a történteket, és azok is forgatják az embert. Éppen e hónap végéig köteleztem el magamat, hogy leadok erről egy írást a Forrásnak és a Székelyföldnek is. Nem mondanám sem tanulmánynak, sem esszének, sem a szó szoros értelmében szépprózának. Tűnődő emlékezésnek szánom. Nem is akarom, és nem is lehet besorolni valamilyen szokványos műfajba – de ami még nincsen egészen kész, arról nem célszerű beszélni.
– Ön azok közé a költők közé tartozik, akik ha nem is éppen szűkszavúak, de viszonylag ritkán szólalnak meg. Csak a legjavát írják meg annak, ami az emberből kikívánkozik. És ez látszik is a művek minőségén. Idézve egy régi kritikát: mind aranybetűbe van vésve. Tudom, hogy egy költőnek nehéz válaszolni a következő kérdésre, de mégis kíváncsi vagyok: készül-e valamire, ami nem visszaemlékezés?
– A minősítést köszönöm, de én nem tudhatom, milyen az, ami kijön belőlem. Tény, hogy valóban ritkán szólalok meg, és legalább „vasbetűket” akarok formálni. A kérdés második felére válaszolva, nyugodtan föl lehet tenni, hiszen sok mindenre készülök. Miközben írok, összegereblyézem annak a javát, amit eddig írtam ötven év alatt, s ebből egy igazi gyűjteményes kötetet szeretnék készíteni, amely szintén a Holnap Kiadónál lát majd napvilágot. Olyan verseket hagyok ki csupán, amelyek nem befolyásolják a rólam eddig kialakult képet.
– Olvasva a Forrást, azt tapasztaljuk, hogy prózában, esszében is hitelesen nyilatkozik meg. Tervez-e átfogó prózaepikai munkát?
– Hitelesség? Arra törekszem, hogy véletlenül se hazudjak. Több tervem van. Az egyik egy olyan írás, amit csak azért nem nevezhetek naplónak, mert nem mindennap írom. Az egyikre ön utalt a kérdésében, ezt a Forrás évekkel ezelőtt először Rendteremtés, aztán szerényebb címmel Rendkeresés címmel közölgette eddig, azt szeretném folytatni. Ennél nagyobb fába is belevágtam most a fejszémet, ám nem tudom, szabad-e, érdemes-e, illő-e elmondani? Elkezdtem megírni az életemet, amiből elképzelhető, hogy valami regényféleség is kikerekedik, de még csak az édesanyámnál tartok.
– Ön Debrecenben született, s mint földije, tudom, hogy az egy kicsit város is, de a szó jó értelmében falu is. Rövid pesti közjátékoktól eltekintve mindig is vidéken élt. Mondhatnánk, hűséges maradt a faluhoz és az alföldi homokhoz is, népes családjával. Hogy van a családja?
– Hadd helyesbítsek: Tiszakécske városi rangot élvez, de én továbbra is falunak tekintem. Onnan járok be a munkahelyemre, a kecskeméti Forrás szerkesztőségbe. Ebben is hőséges vagyok. Abban igaza van, hogy a családom népes, össze is jövünk, de szerteszéjjel élnek már az országban. Már mind a hat gyermekem felnőtt, s megszületett a negyedik unokám is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.