Előadás az elfeledett Tormay Cécile-ről

2006. 06. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Furkó Zoltán irodalomtörténész tartott előadást az Éghajlat irodalmi kávéházban csütörtökön este egy ma is kevéssé ismert magyar írónőről, a százharminc esztendeje született Tormay Cécile-ről, akit 1937-ben Anatole France Nobel-díjra terjesztett föl.
Furkó Zoltán emlékeztette a hallgatóságot arra, hogy Magyarországon az elmúlt század első évtizedeiben kiemelkedően tehetséges írónők alkottak. Mollináry Gizella, Török Sophie jelentős életművére a feledés homálya borult, Kaffka Margitról pedig méltatlanul kevés szó esik a mai magyar irodalomtörténetben. Tormay Cécile (1876–1937) a kiváltképpen elfeledettek közé tartozik. Az írónő Budapesten született, falun nevelkedett. Anyanyelvi szinten beszélt németül, franciául, angolul, olaszul. Írásai az első pillanatban feltűnést keltettek, az avatottak nyomban felismerték a kifinomult úrhölgyben a senkihez sem hasonlító tehetséget. A két eszmetörténész, Szerb Antal és Halász Gábor, valamint Horváth János és Hankiss János a stílusművészet, a lélektan, a történelmi hitelesség nagymestereként írtak róla, s a magyar irodalom élvonalában helyezték el. „Kevés férfival találkoztam a világirodalomban, aki oly kevés eszközzel tud életet adni embereknek és dolgoknak, mint Tormay Cécile” – írta Anatole France az Emberek a kövek között című első regényéről a mű francia és német fordításának megjelenése után.
Furkó Zoltán előadásában az igaztalan feledésre is magyarázatot adott. A Bujdosó könyv című kétkötetes regényében Tormay Cécile nemcsak a Tanácsköztársaságról, hanem Károlyi Mihály 1918. október 31-én elkezdődött őszirózsás forradalmáról is megírja, hogy Magyarország lassú, kitartó nagy romlásának első állomásai voltak. A baloldali irodalmi körök és a hozzájuk lojális sajtó már a harmincas években rágalomhadjáratot indított az írónő lejáratására. Ezek a módszerek, a suba alatti híresztelések és a sajtóban nagy feltűnéssel megjelentetett, majd halkan visszavont igaztalan vádak Furkó Zoltán előadása szerint a mai ember számára is kísértetiesen ismerősek. A kiemelkedően érzékeny tehetség a hazugságok, igaztalan vádak súlya alatt összeroppant, s megnyert rágalmazási perek után, a Nobel-díj közelségében halt meg egy szívszanatóriumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.