A költő úgy véli, hogy a magyar irodalom mind mennyiségi, mind minőségi szempontból rendben volna, de ha a gyerekek olvasóvá nevelésével nem foglalkozunk az eddiginél is intenzívebben, akkor 2029-ben, a könyvhét századik évfordulóján nem lesz kinek ünnepi beszédet tartani. A számok mindenesetre imponálóak: százhatvan pavilonban kétszázharminckét hazai és határon túli magyar könyvműhely várja mától a téren az irodalom barátait. Köztük annak a könyves embernek, Püski Sándornak a kiadói sátra is, aki éppen hatvanhét esztendeje dolgozik a hazai könyvkiadásban.
*
A 77. Ünnepi könyvhét és az 5. Gyermekkönyvhét megnyitóján Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója emlékezetünkbe idézte az MKKE 1927-es miskolci közgyűlését, ahol Supka Géza, a jeles filológus bejelentette, hogy könyvnapot szeretne rendezni az igényes művek tiszteletére. Az ötlet két év múlva, 1929-ben megvalósult, azóta az ünnepi könyvhét központja a fővárosi Vörösmarty tér. Ünnepi beszédében Parti Nagy Lajos költő kifejtette többek között, hogy az 5. Gyermekkönyvhetet a 77. Ünnepi könyvhétnél is fontosabbnak tartja, mert a gyermek a jövő nemzedékének záloga, s a mai gyerekekből lesznek a holnapi olvasók is. Minden tiszteletet megérdemelnek a nevelők és a szülők, akik megpróbálják betűre fogni a legfiatalabb generációkat, mert ha az aggasztó jelenség folytatódik, a könyvhét fennállásának századik évfordulójára elfogynak az olvasók, és nem lesz kinek ünnepi beszédet tartani.
Most még ettől talán nem kell tartanunk, már tegnap elkezdődött a nyüzsgés. Pillanatképek: Gyurkovics Tibor egy kedves, fiatal lánynak dedikálja a Kráter Műhely Egyesület gondozásában megjelent kötetét, amely az Isten nem szerencsejátékos és a Szolgálat című regényét tartalmazza. Marafkó László egy egyetemista fiúnak szignálja a Széphalom Könyvműhely sátra előtt a Búcsúregény című kötetét, amely a halál hatalmáról és az élet mindenható erejéről vall a prózaepika eszközeivel. A Kortárs Könyvkiadó sátránál holnap Vathy Zsuzsa írónő kezdi a dedikálást délután négykor, a Herend az más című könyvével. A Kortárs kínálatából komoly figyelemre számíthat Kalász Márton Atossza királyné című kötete, A kiadó nemrégiben elhunyt vezetője, Mátis Lívia felfedezettje a fiatal délvidéki magyar író, Hász Róbert, aki vasárnap dedikálja A künde című regényét.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter