Tűzecsettel festett alkotások

Balatonföldvár és Szántód határán, a Budapesti út 147. szám alatt található a Forrás vendéglő és a Beatrix Galéria. Idősebb és ifjabb Jentetics István gasztronómus és családja hozta létre a képtárat, a déli part festői üdülőjének egyik kulturális központját. Az idei nyári tárlatot, Madarassy István ötvösművész kiállítását Sereg Adrienne, a galéria művészeti vezetője rendezte, Gyurkovics Tibor Kossuth-díjas költő nyitotta meg.

2006. 07. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Madarassy István ötvös-szobrászművész kiállításának megnyitóján a szombat esti kánikulában szép számú közönség gyűlt össze. Az alkotó különleges rézlemezekből kimunkált szobrai és egyedi technikával készült zománcképei immár a Vatikánban, Londonban, az Egyesült Államokban is öregbítették a magyar képzőművészet hírnevét. A művész 2004-ben Mádl Ferenctől vette át a Magyar Köztársaság Arany Emlékérmét. A londoni kiállításán mondta ki először: „Nem vésővel, nem ecsettel, hanem tűzecsettel készítem munkáimat.” A tűzecsettel festett képek című tárlaton Gyurkovics Tibor Kossuth-díjas költő ihletett, egy-egy nézőt közvetlenül is megszólító, performanszszerű tárlatvezetéssel kísérte végig az érdeklődőket.
A költő úgy érzi, két személyiség: egy festő és egy szobrász is él a művészben. Bíbor-narancsban játszó zománcképei tűztükrök, amelyekben a befogadó a legjobb énjére, a krisztusi emberre ismer rá. A képekben egymást erősíti a művészre jellemző vizionárius látásmód és a mítoszrendszerek együttélése. Államalapító István királyunk, Gizella királyné, a Költő allegorikus alakja tollal és Szent Lukács szikár képe ecsettel állnak a kiállítás középpontjában. Gyurkovics Tibor egészen egyedinek ítéli Noé bárkájának ószövetségi kompozícióját. Az élővilág és az emberiség vízözön utáni újjáélesztőjét, Noét a művész nagyobbnak ábrázolja az életmentő bárkánál is. A keresztény életszentség és a görög-római életöröm ötvözete gyönyörködtet bennünket a Bacchánsnő, a boristenkultuszt idéző Puttony-kompozíciókban, valamint a pogány élethabzsolásban tobzódó, abba kissé bele is rokkant, robusztus Falstaff-főben. Nem véletlenül áll szemben éppen Kolumbusz, a fölfedező szobrával, aki Falstaffal ellentétben nem pazarolja, hanem gyümölcsözteti az Istentől nyert erőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.