Hiánypótló könyvek a mentális jólétről

A huszonegyedik században szinte naponta előforduló beszédtéma az önépítkező életvitel, a mentális és a fizikális higiénia, valamint az egészséges életmód. Ám azt viszonylag kevesen tudják, hogy Magyarországon létezik egy kis kiadó, amely a felsorolt témakörökre szakosodott – nomen est omen alapon Kétezeregy Kiadónak hívják.

2006. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy házaspár, Benda Judit és Brunen Johann a Kétezeregy Kiadó alapítója. Kétszemélyes családi vállalkozásként működtetik a 2000-ben létrehozott műhelyt. Sokáig éltek Németországban, nevüket egy hasonló művekkel foglalkozó német kiadótól vették át, véletlenül alakult úgy, hogy az első könyvük 2001-ben látott napvilágot. Köteteik tág értelemben a testi és a lelki egészség témakörét járják körül. A táplálékokban végbement változásokkal, ennek szervezetünkre gyakorolt hatásaival foglalkoznak, néprajzi és tudományos megfigyelésekkel, amelyekről az orvostudomány megfeledkezni látszik. Kiadnak pedagógiai, gyermekgyógyászati, politikai és gazdasági jellegű műveket is, hiszen mindezek a témakörök nagyon is összefüggnek az emberek mentális állapotával.
Benda Judit és Brunen Johann kiváltképpen kedveli az olvasmányos, humoros hangnemben megírt munkákat. Mindennapi betevőnkről szól a legelső, eddigi legnagyobb sikert aratott, immár három kiadást megélt könyvük, Hans-Ulbrich Grimm A leves hazudik – Az ételek szép új világa című műve, Benda Judit fordításában, amely olyan népszerű, hogy immár a negyedik kiadáson gondolkodnak, mégpedig olyan formában, hogy a német szerző időközben kibővítette és átdolgozta a művet, és a Kétezeregy kiadó is az új változat magyar fordítását jelentetné meg. Igényesebb, bonyolultabb, a magas irodalmi ízlésnek száz százalékig megfelelő könyv William Dufty Cukor blues című alkotása is, Matolcsi Gábor fordításában. A szerző az életünket látszólag csak megédesítő cukor kultúrtörténetéről vall, s azokról a betegségekről, amelyeket a cukor túlzott fogyasztása okoz. Az 1976-ban megjelent könyv Amerikában bestseller volt, többek között John Lennon ajánlotta mint a világ egyik legzseniálisabb és legszórakoztatóbb olvasmányát, amely bizonyítja, hogy az úgynevezett jóléti társadalmakban szinte minden második ember cukorfüggő.
A kiadó valósággal tobzódik a világsikert aratott munkák kiadásában. Többek között Benda Judit és Brunen Johann rendezte sajtó alá A. S. Summerhill A pedagógia forradalma és Mathias Bröckers Összeesküvések, összeesküvés-elméletek és szeptember 11. titkai című munkáit, Barta Judit és Szász Andrea fordításában.
Hogy miért nem szerepeltek eddig az obligát fesztiválokon? Mint mondják, próbálkoztak ugyan, de kiadványaik annyira speciálisak, hogy a szépirodalom-központú könyvhéten nem igazán érdeklődtek irántuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.