Marsigli magyar térképei

Kisari Balla György, Magyarország egyik legjelentősebb kartográfusa 1932. július 1-jén született Kisarban. A polgári Kartográfiai Vállalat térképészeként 1958–1980-ig száztíz térképet szerkesztett, s mintegy kétszáz tudományos cikket publikált. A Hadtörténeti Intézet térképtárában 1967–1970-ig 25 ezer, korábban csak leltárközileg nyilvántartott régi térképet katalogizált; ezeknek mintegy kilencven százaléka Nyugatra került. A kartográfus missziójának tekinti, hogy ezeket a térképeket felkutassa, és sokszorosításra alkalmas diafilmet készítsen róluk.

2006. 08. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E munka során szerzett tapasztalatairól a rendszerváltozás után számos kötetet publikált, többek között a Kogutowicz Manó térképei (magyarul 1995, angolul 1997), a Törökkori várrajzok Stockholmban (1996), Száz várrajz Würtembergben (1998), Egy kartográfus bolyongásai (1999), a Karlsruhei térképek a török hódoltság korából (2000) című gazdagon illusztrált könyveket. Ez utóbbi kötetének elkészítése közben Karlsruhéban bukkant rá mintegy száz térképre, amelyekre rajzolója nem írta rá a nevét. Kisari Balla György addig kutatott, amíg kétségtelenné nem vált, hogy ezek egy bolognai gróf, a katonának és tudósnak is kiváló Luigi Ferdinando Marsigli térképeinek másolatai.
A polihisztor, akihez fogható sokoldalú tehetséget méltatói szerint Julius Caesar óta nem hordott hátán a világ, 1658. július 20-án született Bolognában, ugyanott hunyt el 1730. november 1-jén. A bolognai egyetemen tanuló, latinul, olaszul, franciául, szerbül, törökül tudó gróf a katonai pályát választva, 1682–1702 között húsz éven át harcolt Magyarországon a törökök ellen. Mintegy 146 fóliakötetnyi életművének jelentős része magyar térképészeti vonatkozású. Kisari Balla igazi kartográfushoz méltó kihívásnak érezte, hogy könyvet írjon arról az emberről, aki a világon a legtöbbet tett a XVII. századi Magyarország megismertetéséért. 2002-ben Rockenbauer Zoltántól, a nemzeti kulturális örökség miniszterétől kapott támogatás tette számára lehetővé, hogy Bolognában tanulmányozhassa Marsigli gróf fóliáit és rovásírásos leleteit. Kitartó kutatásai után elkészült a Marsigli tábornok térképei – Le mappe del generale Marsigli című kétnyelvű, gigászi méretű könyv. Benne hiteles másolatok Marsigli korabeli térképeiről; előhangként Detrekői Ákos egyetemi tanár ajánlja a munkát, méltatva a kötet írója és a kötet tárgya, Marsigli érdemeit. A könyvnek köszönhetően az olvasó megtudhatja, hogy a tudós bolognai gróf, hazánk kiváló ismerője és XVII. századi megismertetője száz térkép, 146 kötet megírása mellett számos utat, hidat épített. A teljes életművet a Bolognai Egyetem Könyvtára, Kisari Balla kötetének egyik támogatója őrzi.
Ezenkívül mind a kutató munkát, mind a könyvet a Központi Statisztikai Hivatal Könyvtár és Levéltár, a Pro Renovanda Hungariae Alapítvány, az Országos Széchényi Könyvtár, a kulturális minisztérium, az NKA Budapest Levéltári Alapítvány támogatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.