Nevelés a bölcsőtől a koporsóig

Ma kezdődik és három napig tart a 34. Tokaji írótábor. Az elsőt harmincöt évvel ezelőtt rendezték meg az irodalom és a borok városában. Az idei írótábor azért lesz csupán a harmincnegyedik, mert a nyolcvanas évek közepén a hatalom letiltása miatt volt egy éves kényszerszünet. A tábor eszmei öszszetartója, szervezője hagyományosan Vasy Géza irodalomtörténész, az ELTE magyar tanszékének professzora.

2006. 08. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasy Géza lapunknak elmondta: az írótáborban a pártállami években igen keményen és őszintén beszéltek az alkotók közéleti kérdésekről is, hiszen Tokaj elsősorban, kimondva-kimondatlanul, a közéletiséget vállaló irodalom fóruma volt. Az irodalom ürügyén a résztvevők társadalmi, szociológiai gondokkal is foglalkoztak – ezzel függött össze az 1983-as letiltás is. 1990 után a tokaji írótábor öntevékeny társadalmi egyesületté alakult, azokat az egyesületi hagyományokat újította fel, amelyek a második világháború előtt évekhez kötődnek, amikor is a népi írók mozgalmának keretében a Tokaj melletti Tiszaladányban voltak írótalálkozók. Egyébként ezek a találkozók adták az ötletet 1975-ben az első pártállami írótáborhoz is. A rendszerváltozást követő évek is részben közéleti irodalommal kapcsolatos kérdésekről szóltak: ez lehet akár egy centenárium is, mint tavaly, amikor József Attila születésének századik évfordulója állt a tanácskozás középpontjában. De szerveződhet a tábor valamiféle központi gondolat köré is, mint például tavalyelőtt, amikor az uniós csatlakozásról és annak irodalmi vetületeiről folyt a szimpózium. Idén a kuratórium a jövővel kíván foglalkozni – a jelen helyzetelemzéséből kiindulva. Ez pedig az irodalmi nevelés a lehető legtágabban értelmezve: beletartozik a közoktatás, a közművelődés. Az irodalmi nevelés Vasy Géza szerint szerencsés esetben mindennapi életünknek is része a bölcsőtől a koporsóig, mert hiszen amikor dalocskákat énekel, gyerekmondókákat ismételget a szülő, akkor már nyelvi és irodalmi nevelést is végez. A tábor két évfordulóhoz is kapcsolódik: az egyik Bartók Béla születésének százhuszonötödik évfordulója. Bartók nemcsak a zeneművészet és a zenetudomány nagy alkotója, hanem szoros kapcsolatban áll az írott szó művészetével. A másik téma 1956, amelynek félszázados évfordulóját ünnepeljük; a forradalomnak és szabadságharcnak, az előkészítő és a következő folyamatoknak is egyik központja volt az írószövetség és a magyar írótársadalom.
Másfél évtizede vált szokássá, hogy az írótábor idején megjelenik kötetben az előző év tanácskozásainak anyaga. Szintén hagyománynak számít a szerdai koncert és a csütörtöki irodalmi műsor. Ezúttal a Nyíregyházi Kórus ad hangversenyt Szabó Dénes karnagy vezetésével. Az idei irodalmi műsor címe Szabadság-versek. Ezen a jelen lévő költők egy része mond el egy-egy szabadságverset: vagy saját művét, vagy számára kedves klaszszikus vagy kortárs költő alkotását. Az összeállításról rádiófelvétel is készül. A három nap során többek között Nagy Attila olvasáskutató, Balázs Géza nyelvészprofesszor, Sipos Lajos, Alföldi Jenő, Pomogáts Béla irodalomtörténész, Tornai József, Dobozi Eszter, Mezey Katalin költő tart előadást. A határon túli nevelési helyzetet például Dudás Károly, Együd Emese, Vajda Gábor mutatja be. Az 1956-os irodalomról tart előadást Hanti Krisztina, Mózes Huba, Székelyhidi Ágoston, Cs. Varga István. Az utolsó napon lesz egy kerekasztal-beszélgetés is az 1956-os forradalomról, amelyen szerepel Fekete Gyula, aki 1956-ban az írószövetség egyik titkára volt, valamint Papp Tibor tokaji születésű, ’56-os emigráns költő, N. Pál József irodalomtörténész és mások.
A támogatásról szólva Vasy Géza kellemes meglepetésként tapasztalta, hogy az idei évben nem csökkent, és a támogatók köre sem szűkült, így most sem kellett radikálisan megnyirbálni a programot. Ez igen szomorú lett volna akkor, amikor éppen 1956 és Bartók Béla a tanácskozás témája.

Megújult a tokaji zsinagóga. Harminc év után kulturális és konferenciaközpontként született újjá a tokaji zsinagóga. Az írótáborral egy időben avatják fel szerdán este nyolckor az épületet, amely Farkas Pál műemlékvédelmi szakmérnök tervei alapján öltött új köntöst. Májer János avatóbeszéde után a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar és az izraeli Sheshbech játssza el Mozart Török induló (Alla turca) című művét. Vezényel: David Oded. (P. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.