A sztálinizmus időszakában nem volt semmiféle kapcsolat Lengyelország és Magyarország között. De eljött 1953, Sztálin halála. Magyarországon kezdődik az olvadás, Lengyelországban letartóztatják Wyszynski prímást, továbbra is börtönben van Gomulka. 1956-ban megalakul a Petőfi-kör, június 29-én, egy nappal a poznani események után nagy vitát tartanak a sajtó- és szólásszabadságról – írja Engelmayer Ákos a Magyarok–lengyelek–csehszlovákok – találkozások a kommunizmus alatt című kiállítás katalógusában.
A mementónak szánt tárlat húsz képből álló, lengyel–magyar anyaga most a keszthelyi Goldmark Károly Művelődési Központban idézi a két nép diktatúrából való kitörésének kezdetét.
„Azt hittük, orosz tankok veszik körül Varsót, ezért mentünk ki az utcára. A nap két legnépszerűbb jelmondata: »Minden magyar együtt halad, követjük a lengyel utat« és »Függetlenség, szabadság, lengyel– magyar barátság«” – olvasható egy fotó mellett, amelyen lengyel címeres zászlóval vonulnak a mi forradalmunkkal azonosuló lengyel tüntetők 1956. október 23-án Budapesten. Húsz fotó emlékeztet a poznani, a varsói és a budapesti megrázó napokra, a két nép barátságát megerősítő drámai eseményekre.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál