A Magyar Írószövetség és 1956

A Magyar Írószövetség ’56-os Emlékbizottságának tagjai, Kalász Márton elnök, L. Simon László titkár és Kis Gy. Csaba tegnap a legnagyobb hazai írószervezet székházában tartott sajtótájékoztatót a forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulójára szervezett rendezvénysorozatról, valamint az ország és a szövetség kétségbeejtő helyzetéről.

2006. 09. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1945-ben megalakult írószervezetnek komoly szerepe volt az 1956-os forradalom és szabadságharcban. A szövetség elnöke, Veres Péter október 23-án a budai Bem-szobor előtt olvasta fel az írók határozatát, amelyben vállalták a magyarság függetlenségért és semlegességért folytatott harcának támogatását. A forradalom alatt a szövetség a harcok egyik stratégiai központja és magnetikus erőcentruma is volt, számos magyar író, Fekete Gyula, Varga Domokos, Déry Tibor szinte a szövetségben „lakott”. Kárpáti Kamil költő, egykori recski fogoly ott szerkesztette a Szózat című lapot. Gérecz Attila emlékét is tábla őrzi az épület falán, őt fegyvernyugváskor érte a gyilkos szovjet orvlövész golyója. Legendás dolgozatot olvasott fel a helytállásról Tamási Áron társelnök december 28-án, amelyben kimondta, hogy a magyar írók kitartanak a forradalom vívmányai mellett. 1981-ben a Magyar Írószövetség a patinás épület falai között kezdte el forradalmi hangú közgyűlésén a rendszerváltoztató forradalmat. 1986-ban egy kivétellel kiszavazták a vezetőségből a kommunista párt minden tagját.
Nem véletlen hát, hogy az idestova ötödik évébe lépő posztkommunista kormány a szövetség ellehetetlenítésére törekszik. Az ’56-os Emlékbizottság támogatás nélkül, önerőből szervezi szeptember 6.
óta az ország minden táján iskolákban, művelődési házakban a forradalmi megemlékezéseket. Október 6-án és 7-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban határon inneni és túli magyar írók, Fekete Gyula, illetve Gálfalvi Zsolt hazai irodalomtörténészek, Kiss Gy. Csaba, Vasy Géza, a bukaresti Mircea Dinescu és mások részvételével. Az emléknapon számos írószervezet koszorúzza meg az ’56-os és a Gérecz Attila-emléktáblát.
Teszik mindezt úgy – mondotta el Kalász Márton és L. Simon László –, hogy eközben idén még egy fillérnyi támogatást sem kaptak a kormánytól. A reálértékben egyre csökkenő, megszokott húszmilliónyi támogatás is akadozott 2003 óta. Jövőre ennyire sem telik a kormányzattól, az írók azt a „jóindulatú” tanácsot kapták, hogy költözzenek ki önként a székházból, s próbálják visszakérni a háznak a fennmaradó hat évre lekötött bérleti díját. Ugyanis 2001-ben egy szerződés alapján a kultuszminisztérium tíz évre előre kifizette a kerületi önkormányzatnak a házbért. L. Simon László közölte, hogy erről szó sem lehet, a szövetség a helyén marad. S végül a Magyar Írószövetség sem kívánja szó nélkül hagyni azt a morális válsághelyzetet, amelybe Magyarország került, amióta kiderült, hogy Gyurcsány Ferenc és kormánya másfél évig hazudott a magyar népnek az ország helyzetéről. Hamarosan hivatalos állásfoglalást adnak ki, amely tartalmi szempontból lényegében megegyezik Sólyom László köztársasági elnök álláspontjával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.