Tragikus dátumként vonul be a tegnapi vasárnap a magyar és a nemzetközi dzsessz történetébe. Néhány nappal hatvanhetedik születésnapja előtt elhunyt Pege Aladár, a nagybőgő Paganinije. Kollégái, barátai nevezték el Pegenininek, mivel ugyanolyan virtuóza volt a nagybőgőnek, mint a hegedűnek Paganini, az ördög hegedűse. Paganini és Pege Aladár között a felszíni hasonlóság mellett talán az volt a legfőbb különbség, hogy Pege Aladárnál békésen megfért egymás mellett a zseniális virtuozitás és a klasszikus zeneművészet iránti határtalan tisztelet. Improvizatív, rögtönzésre mindig kész alkotóerővel szólaltatta meg a dzsessz klasszikusait és újítóit. Emlékezetes és feledhetetlen élmény, ahogyan eljátszotta például Dragonetti A-dúr nagybőgőversenyét, de az is, ahogyan a montreux-i dzsesszfesztiválon bűvölte el az egész világot 1970-ben. Akkori szédületes teljesítményéért elnyerte a fesztivál legjobb európai szólistája címet.
Pege Aladár életútját, egyéniségét hitelesen örökíti meg Mispál Attila rendező a Pegenini című filmjében. A mester 1939. október 8-án született Budapesten. Kiemelkedő tehetségét tanárai és diáktársai hamar fölismerték, csodákat meséltek róla a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Később hároméves kurzuson tanult meg mindent, ami megtanulható Nyugat-Berlinben, a legendás Rainer Zepperitz professzor kurzusán. Ő maga, a zeneművészeti főiskola docenseként arról is közismert volt, hogy szuggesztív egyéniségével képes átadni tanítványainak tudásából elsajátítható ismereteket és átörökítendő magatartásformákat is. Többek között azt is, hogy az igazi sikerhez az embernek egész életén át tanulnia kell.
Pege Aladár szédületes koncertsikereinek sorát 1961-ben kezdte. Karizmatikus egyéniségét és utánozhatatlan játéktudását, stílusát, technikáját őrzi közel húsz, zömmel külföldön megjelent, világhírű lemez és a megszámlálhatatlan koncert, rádiós és televíziós felvétel, ami az utókor számára is dokumentálja a nagy magyar virtuóz világsikerekig ívelő életútját. Pályáját elismerések jelzik bőségesen. A prágai dzsesszfesztivál virtuóza, Liszt-díj, érdemes művész cím, Kossuth-díj. Ám ő maga az élet igazi nagy ajándékának azt tartotta, hogy együtt koncertezhetett a műfaj legendás alakjaival, Art Farmerrel, Albert Mangelsdorffal, Dexter Gordonnal, Walter Norrisszal. Közéjük Pege Aladár, Pegenini már életében bevonult.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?