A forradalom írói

Leróhatja a háláját az utókor valaha annak, aki fiatal életét adta a hazájának? Nem valószínű, legfeljebb talán törleszthetünk valamennyit a soha vissza nem fizethető áldozatért. Az utókor a Klauzál tér 9. számú ház kapujánál állított emléktáblát 1991. november 5-én a költőnek, Gérecz Attilának, akit 1956. november 7-én gyilkolt meg egy szovjet tankból leadott sortűz. Fegyvernyugváskor.

2006. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki is volt Gérecz Attila? Idézzünk tőle egy jellegzetes strófát: „És íme, látom az Ige kezdőbetűit / az égre vetülni föl. / És vallom kegyetlen emberi sorsunk, / hogy mindig gyűlölet volt, amiből / néha szeretet-szikrákat csiholtunk.” (Óda bajtársnőinkhez) A végső igazságok igazi tudójának kemény-kíméletlen egyszerűségével, lenyűgöző tisztánlátásával és legyőzhetetlen tisztaságával szól hozzánk a pár nap híján huszonkét esztendősen elhunyt költő. A Gyűjtő Kisfogházban, 1954 novemberében nyílt e csodálatos versvirág. Kell-e annál meghatóbb, lenyűgözőbb bizonyítéka majdnem gyermekfővel börtönbe került ember ragaszkodásának a mindennél jobban tisztelt, szeretett Élet iránt, minthogy valaki a fogházban elemi erejű, szép, szemérmes, kamaszos verset ír ismeretlen, vagy legfeljebb csak véletlenül, félig-meddig látott-sejtett, meglesett rabsorstestvérnőinek.
Gérecz Attila sorsa a csillagokban volt megírva, kálváriaúton járt, mindvégig megdöbbentő életvidámsággal, egyenes derékkal. Az I. világháborús bátorságáért vitézzé kinevezett apa s az ifjú hadapródiskolás évei elegendők voltak ahhoz, hogy bár az érettségi vizsgát 1947-ben már civil iskolában, a Kölcsey gimnáziumban tette le jeles eredménnyel, nem vették föl az egyetemre. Az Egérkének is becézett, látszólag törékeny fiúcskában hihetetlen fizikai erő és félelmetes szívósság lakozott. Beküzdötte magát 1949-ben a magyar öttusa-válogatottba. Ugyanezen év decemberében letartóztatták összeesküvés és hazaárulás vádjával. A bűne: nem rejtette véka alá, hogy gyűlölte az embertelenséget, nagy előszeretettel idézte József Attila sorait a „fasiszta kommunizmusról”, nem szívlelte a szocialista egyenlősdit a rabságban. S mindenekfölött utálta Magyarország szovjet elnyomását. Szerencséje volt a szerencsétlenségben, hogy a váci fegyházban összebarátkozott a Füveskert-antológiák író-irodalmáraival. Vakmerőn, fizikai erejét, öttusázó úszástudományát is kihasználva megszökött Vácról. Vakmerőségét akár siker is koronázhatta volna, de az ÁVH kezére adták áruló barátok, akiknél menedéket keresett. 1954-ben tette le első versét, az Így bocskorosan címűt barátja, Béri Géza elé. Ő öszszehozta Kárpáti Kamillal, Tóth Bálinttal, Tollas Tiborral, Szathmáry Györggyel és a többiekkel, akik Nagy Imre első miniszterelnöksége alatt, az enyhülés légkörét kiaknázva délutánonként kiültek a váci börtönkápolna előtti kis füves térségre, s irodalmárkodtak.
Gérecz Attila 1956. október 31-én, hét év börtön után szabadult. Már a szabadság első napján fegyvert fogott. Hét év börtön, hét nap szabadság után, november 7-én, a Dohány utcai ház kapujában érte az orosz tankból leadott sortűz, amely kioltotta életét. Költőtársa, Kárpáti Kamil híven megőrizte Gérecz Attila verseit. 1991. október 23-ra adta ki a Gérecz Attila, a forradalom mártírja című verseskönyvet. A Gérecz Attila-versek teljes kiadására 2001-ben vállalkozott a Kráter Műhely Egyesület. Ez utóbbi kötet, az Így bocskorosan második, bővített kiadása a napokban látott napvilágot Drechsel Mária és Turcsány Péter szerkesztésében. E kötetből a teljesség igényével megismerhetjük a fiatal költő különös, erőteljes metaforáit, a magyar nép szabadságvágyának hiteles megjelenítőit.
(Gérecz Attila: Így bocskorosan. Kráter Műhely Egyesület, 2006., második, bővített kiadás.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.