A Magyar Írószövetség ünnepi közgyűlése

A Magyar Írószövetség október 23-i ünnepi, rendkívüli közgyűlése tegnap délelőtt Kalász Márton elnöki köszöntőjével kezdődött a szövetség Bajza utcai székháza előtt. Ez alkalommal avattak emléktáblát a forradalom mártír-költője tiszteletére.

2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötven esztendő telt el legtisztább forradalmunk kitörése óta – emlékezett ünnepi beszédében Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője. Sajnos, múltunknak ez a két évszázados szövete ismét csupa folt és szakadás. Az ’56 után berendezkedő szocialista diktatúra eltitkolta a forradalom csodáját. A Kádár-rezsim 1989-ben saját hazugságai és ellentmondásai súlya alatt összeroppant.
Az egypártrendszerben szocializálódott hatalmi klikk és az érdekcsoportok azonban az elmúlt tizenhét évben újabbakkal tetézték a korábbi hamisításokat. A hatalomhoz mindenáron ragaszkodó, úgynevezett szocialista politikusok 2006-ban ismét csalással és hazugsággal jutottak kormányra hazánkban. Alighogy visszatértek a hatalomba, máris a pártállami időkre emlékeztető módszereket alkalmaznak. Meghamisítják hazánk gazdasági teljesítményéről és teherbíró-képességéről szóló adatokat. Korlátozni akarják a gyülekezési és a szólásszabadságot, a hivatalos állami szerveket pártérdekek szolgáivá igyekeznek zülleszteni. Szemet hunynak az emberi jogok sorozatos megsértése felett, s eközben morális és gazdasági válságba taszítják az országot. Uralmuk azonban nem lehet hosszú életű, hisz egy alkotmányos demokráciában az ország felelősséggel tartozik a Parlamentnek – mondta el többek között a képviselő.
Ezután a magyarországi írószervezetek képviselői megkoszorúzták a Magyar Írószövetség falán lévő 1956-os emléktáblát. Gérecz Attila költőnek, a forradalom mártírjának vadonatúj emléktábláját Pető Hunor képzőművész készítette el, és Domokos Péter egyetemi tanár avatta fel.
A professzor reményét fejezte ki, hogy eljön az az idő, amikor a Magyar Írószövetség székháza végre végérvényesen a magyar írók tulajdona lesz, s kérte, a kérdést a parlament tűzze mielőbb napirendre, különben a szövetség működése végveszélybe kerül.
Végül Blaskó Péter színművész mondta el Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című újra aktuális költeményét.
Idén is – feltehetően sajnos utoljára – átadták az Arany János-díjakat. Fekete Gyula, Dávid Gyula és Karátson Gábor részesült a megtiszteltetésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.