Az írószövetség a forradalomban

A Petőfi Irodalmi Múzeumban pénteken és szombaton a Magyar Írószövetség nemzetközi írókonferencián idézte fel az 1956-os forradalom és szabadságharc történetét, valamint a Magyar Írószövetség szerepét a felkelés folyamatában. A konferencián és a kerekasztal-beszélgetéseken többek között Kalász Márton elnök, L. Simon László titkár, Borbándi Gyula, Gálfalvi Zsolt, Fekete Gyula, Kovács István, Lee Ho-Chul (Korea), Marek Novakowski (Lengyelország) író, Kiss Gy. Csaba, Vasy Géza és N. Pál József irodalomtörténész vett részt.

2006. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Írószövetség történelmi előzménye az 1932-ben alakult, 1944-ben megszűnt Írók Gazdasági Egyesülete (IGE) volt. A második világháború után a magyar írók a kommunista párt kezdeményezésére, szovjet mintára hozták létre a szövetséget, amelynek voltak szégyellni való és dicsőséges korszakai. Előbbieket Ötvös István történész, a Pázmány Péter Tudományegyetem professzora idézte föl. A hallgatás korszaka a lenini elv útmutatásai szerint következett be, amely szerint „a kommunista pártnak úgy kell támogatnia a szövetségeseit, ahogyan az akasztott embert a kötél támogatja”. A Moszkvából távvezérelt gondolatrendőrség eszközei volt többek között Horváth Márton, Révai József – Rákosi kultuszminisztere – és Gergely Sándor moszkovita író, aki még Révait is többször feljelentette.
A Magyar Írószövetség első fénykorát az 1956-os forradalom és szabadságharc előkészítése, a forradalom, majd az 1956. december 28-i közgyűlése jelentette. Fekete Gyula író, a szövetség akkori titkára idézte föl azokat a dicsőséges napokat, amikor szinte Bajza utcai székházban lakott. Számos fiatalnak adott menedéket, ő irányította a forradalom támogatására indított gyűjtést a híres katonaládákban, amelyekben 292 ezer forint gyűlt össze. Fekete Gyula és társai közvetítettek a Corvin közi felkelők és Nagy Imre kormányának képviselői között. Pongrátz Gergely, a Corvin köz parancsnoka több beszédében és írásában is köszönetet mondott Fekete Gyulának, amiért megmentette az ő és testvérei életét, hiszen ha ő nem parancsol rájuk, hogy haladéktalanul hagyják el az országot, akkor a parancsnokot elsők között végezték volna ki. Az írószövetség számtalanszor figyelmeztette a forradalmárokat a hatalom provokációira. Fekete Gyulát a megszálló orosz csapatok tartóztatták le, csaknem egy évig volt bebörtönözve. Az írószövetség akkor is hitet tett a forradalom eszméi mellett, amikor a forradalmi munkás–paraszt kormány, Kádár János, Apró Antal, Marosán György és mások irányításával december 4-én elkezdték a forradalom és szabadságharc példátlanul véres megtorlását. Hősiesnek és reménytelennek tűnt már az írószövetség Gond és hitvallás című december 28-i állásfoglalása a forradalom és a szabadságharc eszméi mellett Tamási Áron tollából. Kiss Gy. Csaba előadásában átfogó képet nyújtott a szövetség életútjáról. Többek között megidézte azokat a pillanatokat, amikor a Magyar Írószövetség újra méltóvá vált 1956 örökségéhez. Az 1981-es közgyűlésen, amikor kiharcolták, hogy a szövetség demokratikus és titkos szavazáson maga választhatja meg a vezetőit. Az 1986-os választmány a rendszerváltoztató csöndes forradalom első látványos állomása volt, hiszen az írószervezet kiszavazta a választmányából a kommunista párt tagjait. Nem véletlen, hogy a jelenlegi szocialista kormány szinte naponta próbálja gazdasági megszorító intézkedéseivel lehetetlenné tenni a szervezet működését.
Izgalmas volt a jeles müncheni magyar író, Borbándi Gyula előadása, akinek már 1949-ben menekülnie kellett hazájából. Ő a forradalom alatt a Szabad Európa Rádió munkatársaként éjjel-nappal tudósította a világot a magyar forradalom eseményeiről, és nívós, forradalmi tárgyú irodalmi műsorokkal próbálta fölhívni az Egyesült Államok, az ENSZ és Európa figyelmét reménytelenül szép harcunkra. Figyelemre méltó volt Lee Ho-Chul dél-koreai író előadása is, aki kétszer is börtönbe került a diktatúra elleni küzdelemért. Ő a Déliek és északiak című világhírű regényének és egész életművének ihletői között tartja számon az 1956-os forradalom és szabadságharc dicsőségét. Ahogy elmondta: az egész világon mindenkit meghatott, ahogy egy maroknyi nép hősies és egyenlőtlen küzdelemben szállt szembe a zsarnoksággal, eközben gyógyíthatatlan sebet ejtve a keleti despota testén.
Bár az 1956-os forradalom és szabadságharc, valamint a jelenlegi szocialista kormány megbuktatása elleni tüntetés összehasonlításával a hazaiak csínján bántak, a külföldiek – főként a szünetbeli, folyosói megbeszéléseken – egyértelműnek tartották, hogy a magyarok most fejezik be a rendszerváltoztató forradalmukat. A Magyar Írószövetséget ellehetetlenítő gondokról is szó esik majd azon a rendkívüli közgyűlésen, amelyet a szervezet október 23-án tart meg az ünnepi megemlékezés és a minden valószínűség szerint utoljára megrendezett Arany János-díjátadás után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.