Leleplezni a történelmi hazugságokat

Koltay Gábor történelmi témák iránti érzékenysége köztudomású, hiszen játékfilmjei az 1983-ban bemutatott István, a királytól kezdve a Sacra Coronáig a magyar történelem fontos korszakait idézik meg. 2004-ben a rendező elkészítette tervezett, történelmi tárgyú dokumentumtrilógiájának első tételét, és most elkészült a Horthy – A kormányzó című, két és fél órás dokumentumalkotása, amely a király nélküli királyság, azaz a két világháború közötti Magyarország eseményeit, Horthy Miklós kormányzó életét és cselekedeteit idézi fel. A film bemutatója szombaton este hét órakor lesz az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

2006. 10. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miért tért át a dokumentumfilmes műfajra?
– Már a Trianon bemutatójakor is elmondtam: remény sincs arra, hogy jelenleg a filmes pénzosztó helyek bármelyikénél is sikerrel pályázhatnék akár Trianonról, akár a két világháború közötti Magyarországról szóló játékfilm tervével. Mivel azonban a história iránti érdeklődésem nem csökken, továbbá régóta tudom, hogy kielégítetlen vágy él az emberekben a történelem fehér foltjai, illetve a látszólag ismert események új szempontú, őszinte megközelítése és bemutatása iránt, a dokumentumfilm műfaja mellett döntöttem.
– Miért éppen Horthy Miklóst választotta?
– A Trianon-filmemből következik. Az 1920-hoz vezető események tárgyalása értelemszerűen irányítja a figyelmet a kor vezető személyiségeire, kiváltképp vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzóra. A filmben tehát az ő személyére, hatalomra kerülésére, cselekedeteire és persze az őt és Magyarországot kívül-belül övező politikai viszonyokra fokuszálva igyekszem a megszokotthoz képest árnyaltabb, az igazságot jobban megközelítő képet felvázolni.
– Horthy Miklós alakjának és cselekedeteinek különböző megítéléseit is ütközteti?
– Nem. A Trianon című filmemhez hasonlóan nem különböző vélekedéseket gyűjtöttem össze, hanem minden szempontból korszerű, valóságos Horthy-képet szerettem volna felmutatni, amelyre már régóta nagy szükség volna. Sohasem fogjuk megérteni a mai világ gyötrelmes ellentmondásait, ha nem tárjuk fel a magyar történelem, főleg pedig a közelmúlt, a XX. század eseményeit. Gondoljunk csak bele, generációk egész sora, következésképp ma Magyarországon több millió ember 1947 óta Horthy-fasizmusról hallott, olvasott, tanult. Felbecsülhetetlen az a szellemi károsodás, amelyet nemzettudatunkban ez a ferdítés okozott, s amellyel manapság is naponta találkozunk. Sztárolt, úgymond a „szakma” által elfogadott közírók, történészek munkáiban is fel-felbukkan a fasiszta, félfasiszta ország kifejezés.
– Kik szerepelnek A kormányzó című Horthy-filmben?
– Köszönettel tartozom a két koronatanúnak, özv. Horthy Istvánné gróf Edelsheim Gyulai Ilonának és ifj. Horthy Istvánnak, akikkel sokórás, hosszú beszélgetéseket készítettem. Ezúttal is Nemeskürty István tanár úr volt közvetlen segítségemre, akivel a filmkészítés egész időtartama alatt folyamatosan konzultáltam, s akinek bő évtizeddel ezelőtt a Szabad Tér Kiadó vezetőjeként gondozhattam kiemelkedően fontos könyvét, a Búcsúpillantást. Ebben őszinte, világos, átélhető, teljességre törekvő, reális képet festett a két világháború közötti Magyarországról és annak kormányzójáról. Alapműről van szó, ennek gondolatisága és szellemisége nagymértékben hatott munkámra. A teljesség igénye nélkül meg kell említenem mindenekelőtt Raffay Ernő történész és Takaró Mihály irodalomtörténész sokoldalú segítségét és más szakemberek, közéleti személyiségek, többek között Bíró Zoltán, Salamon Konrád, Szerencsés Károly, Szita Szabolcs, Török Bálint segítségét, valamint az amerikai Columbia Egyetemről Deák István közreműködését. Nagyszerű színészek tolmácsolják a történelmi kor jeles személyiségeinek gondolatait. Horthy Miklós szövegeit Szélyes Imre mondja el, Kautzky Armand többek között narrátorként szerepel. Rajtuk kívül Bánffy György, Ferenczy Csongor, Oberfrank Pál és Sipos Imre voltak segítségemre. Igyekeztem gazdag korabeli képi anyaggal, kevéssé ismert fotókkal is bemutatni, jellemezni az adott kort.
– Hogyan értékeli Horthy Miklós kormányzó történelmi szerepét?
– Hadd idézzem befejezésként Nemeskürty István tanár úrnak a filmben elhangzó mondatait: „Ha nagyon szigorú tárgyilagossággal nézzük Horthy Miklós kormányzó korszakát, akkor az a legfontosabb tanulság és nagy érdeme, hogy 1541 óta, amikor a magyar állam megszűnt létezni, mert a kiegyezés után se jött létre független magyar állam, Horthy Miklós kormányzó, a nemzetgyűlés és miniszterei – főleg Bethlen István – újrateremtették az évszázadok óta nem létezett magyar államot. És ennek az újrateremtésnek a munkájában az egész magyar társadalom részt vett. Majdhogynem politikai különbség nélkül, mert a szociáldemokráciának is ugyanez volt a törekvése, noha a társadalom irányításáról más véleménye volt. Ez Horthy Miklós elévülhetetlen érdeme.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.