Vers tizenhét nyelven

A Kráter Műhely Egyesület az 1956-os forradalom és szabadságharc 50. évfordulója alkalmából megjelenő könyveit mutatta be a hét végén a Magyarok Házában Csernóczky Judit irodalomtörténész moderátori irányításával.

2006. 10. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Először Tóth Éva József Attila-díjas költő beszélt saját, Emlékvers című költeményének új, tizenhét nyelvű kiadásáról. Személyes gyermekkori emlékeit, élményeit dolgozta bele költeményébe, valós személyek és helyszínek jelennek meg a vers soraiban. A helyszín Debrecen, a szereplők debreceniek. Az első kiadás a frankfurti nemzetközi könyvfesztiválon A legszebb könyv címet kapta, a Szép könyvek 1999 versenyen a Nemzeti Kulturális Alapprogram különdíját nyerte el. A második kiadás érdekessége, hogy több fordítással bővült.
Gérecz Attila Így bocskorosan kötetének második kiadását mutatta be Turcsány Péter, a Kráter Műhely Egyesület elnöke. A költő nagyon fiatalon, huszonhetedik születésnapja előtt néhány nappal esett el a budapesti utóvédharcokban, 1956. november 7-én. Életműve mindössze kötetnyi vers. Börtönben töltött években íródtak, mégis tiszták, szabadok, humánusak. Verseinek témái az élet, a halál, a szerelem, a természet, a szenvedés, a rabság, Isten és az anya. Élet és irodalom tökéletes harmóniája bontakozik ki verseiben. Erről a hallgatók is megbizonyosodhattak, amikor Turcsány Péter előadásában hallhattak ízelítőt Gérecz Attila legszebb költeményeiből.
Az Ötvenhat műegyetemistái – Ének a lyukas zászlóról című dokumentumkötetet Kovács Attila Zoltán, a Kráter Kiadó főszerkesztője ismertette. A vendég Pajor-Gyulai Károly volt, aki a forradalom napjait idézte fel. A kötet történet dokumentumokban, a forradalom igaz története a szemtanúk és résztvevők elbeszélései alapján – napról napra, percről percre. A könyv hitelessége, őszintesége egyszerre hátborzongató és példamutató. Frivaldszky János szerkesztő gondosan összeválogatta azokat a forrásokat, adatokat, visszaemlékezéseket, amelyek a műegyetemisták tetteivel, mozgásával, későbbi sorsával kapcsolatban álltak: a forradalmat közvetlenül megelőző időktől a kádári rendszer megtorló, bosszúálló korszakát is beleértve. A kivételes dokumentumgyűjtemény jobban használható minden korábbi tematikus kiadványnál, bátran ajánlható a történelmünk iránt érdeklődő ifjabb nemzedékeknek is.
Végül Kisbakter az intézetben címmel írt önéletrajzi ihletésű regényével maga az író, Miklós Gyula Csaba ismertette meg a hallgatókat. Az ötvenes évek Magyarországáról szól ez a kötet egy vasutasiskola diákjainak szemével. A rideg falak közé szorított mesterséges társadalom az „életre”, azaz a szintén „mesterséges” diktatúrára épülő társadalomban való „boldogulásra” neveli rá a gyerekeket. Az intézeti élet velejárója a pokrócozás és a zseblámpa melletti olvasás, a négyszögletesre berakott ágyak és a „kenyérharc”. Közben vasfegyelem és szerepkörök: kiskirályok, talpnyalók és smasszerek, az egyén vérbe fojtott lázadási kísérletei és a behódolt nyáj. A népelnyomás romantikája és valósága. Ez a könyv hozzásegít ahhoz, hogy olvasóként átélhessük, mivel kellett megküzdenie diktatórikus békeidőben a gyermeki léleknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.