A középkori műkovács szobra

2006. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A historizmus és a szecesszió kiemelkedő művésze, Jungfer Gyula (1841–1908) középkori műkovácsot ábrázoló szobra hétfőn délután az Iparművészeti Múzeum birtokába került. A jeles műkovács, műlakatos kovácsoltvas munkáiból, díszítményeiből Pandur Ildikó múzeumi kutató és csapata komponált kiállítást, a tárlatot Takács Imre főigazgató nyitotta meg. Jelen voltak a Jungfer-dinasztia élő leszármazottai, többek között a szobor múzeumba kerülését kezdeményező Hübner Károly. Pandur Ildikó elmondta, hogy Jungfer Gyula ismeretlen ismerősünk. Budapest lakói lépten-nyomon találkoznak műveivel, mégsem mindenki ismeri a nevét. A korszakteremtő mesternek meghatározó szerepe volt abban, hogy a hazai historizmus és a szecesszió korában a kovácsoltvas mívesség művészi rangra emelkedett. A mester és cége készítette többek között az Országház, a királyi palota, a Várkertbazár, a Vigadó, az Operaház, a Keleti pályaudvar, a Wenckheim-palota (ma Szabó Ervin könyvtári központ), a Gresham-palota és számos Andrássy úti bérpalota és belvárosi épület kovácsoltvas kapuit, ablakrácsait, lépcsőházi korlátait, kandelábereit. Jungfer Gyula a középkori műkovács imponáló szobrát Fessler Leó mintája nyomán az 1885-ös magyarországi általános kiállításra kovácsolta össze. Az Iparművészeti Múzeum aulájában december közepéig látható a Jungfer-tárlat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.