Zsivány vagy hős?

Azt hinnénk, Rózsa Sándorról, minden idők leghíresebb magyar szegénylegényéről és az alföldi betyárvilágról mindent tudunk, hiszen Móricz Zsigmond is írt róla regényt. Jókai Mór és Krúdy Gyula is, a maga stílusának, fantáziavilágának megfelelően megörökítette őt az 1848-as szabadságharc gerillavezéreként, nem beszélve a róla szóló mendemondákról, anekdotákról.

2006. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szentesi Zöldi László, a Magyar Nemzet külpolitikai rovatának munkatársa a legnehezebb megoldást választott a Rózsa Sándor – Legenda és valóság című könyv írójaként. Az alkotó egyszerre ugrik át két árkot, együtt felel meg a szépirodalmi igényesség és a történeti hűség igényeinek. Törekvését siker koronázta, ízig-vérig realista regény kerekedett ki a tolla alól.
Szentesi Zöldi László több forrásból is ellenőrizte a hősével kapcsolatos tényeket. Megtudjuk, hogy Rózsa Sándor kalandos, hányattatott életének hatvanöt esztendeje során volt csikós, gazdag utasok, tanyás gazdák, ménesek, gulyák, kondák fosztogatója. Bizony, a legendák, de a valósághoz képest még Móricz Zsigmond regénye is idealizált, romantikus képet festenek róla. Szentesi Zöldi László nem fukarkodik a legendák „Sándor bácsijának” megjelenítésével sem. Ugyanakkor az igazmondók hitelességével leplezi le a romantikus mesék hősét, s szembesíti a valósággal a szegényekkel is brutálisan kegyetlen, mulatozás közben is kíméletlen zsiványt.
Ugyanakkor azt sem titkolja, hogy a regényben is megjelenített többi legendás magyar nehéz életű szegénylegénytől, zsiványtól, Angyal Banditól, Zöld Marcitól, Sobri Jóskától mégis megkülönbözteti hősünket az, hogy Kossuth Lajos és a haza hívó szavára szabadságharcosnak állt. Fényes győzelmek és véres rekvirálások jelzik délvidéki diadalútját, de a legvitézibb tettei közben is megmaradt társaival együtt annak, ami volt. Jobb sorsra érdemes, tehetséges harcosnak, ám a nehéz pusztai élet során mégis csak tévútra tévedt, bár olykor Istenhez megtérő. Aki látványos ifjúkori szökés, négy amnesztia után, a halálbüntetéstől mindig megmenekülve, 1878. november 22- én, hatvanöt éves korában halt meg a szamosújvári börtönben.
Ám a regény arról sem hallgat, hogy a betyárvilágot iszonyatos kegyetlenséggel fölszámoló Ráday Gedeon gróf, Szeged várbörtönének inkvizítora, aki a huszadik század véreskezű totális diktátorainak szadizmusával és matematikai pontosságával irtotta ki a kiegyezés után a dél-alföldi betyárvilágot, iszonyatos rendet vágott a nehéz életű magyarság soraiban, s több kárt okozott a magyar délvidéknek, mint a betyárok valaha is együttvéve. Nem véletlenül érzi úgy az író, hogy a szegedi nagy árvizet az Úr büntetésből küldte Szegedre, Ráday városára. Szentesi Zöldi László könyvéből a dél-alföldi betyárság tündöklésének és pusztulásának fényében is kiderül: a kiegyezés elsősorban a főváros és a városi polgárság számára hozott fölvirágzást. Még szegényebbé, kitaszítottabbá tette a falvak, a tanyák népét, elmélyítette az időközben – a biztató szünetek ellenére is – csak mélyülő szakadékot a vidék és a főváros között.
Szentesi Zöldi László regényének olvasása közben nemegyszer érezzük úgy, mintha a könyv bölcseleti sugallatai ma is százszázalékosan érvényesek lennének. S mint ha a világ a látványos fejlődések forgatagában semmit sem változott volna, legfeljebb hátrányára. A könyv bemutatója holnap este hatkor kezdődik az Evangélikus Könyvesboltban (Bp. VIII., Üllői u. 24.).
(Szentesi Zöldi László: Rózsa Sándor – Legenda és valóság, regény, Mery Ratio, 2006, 160 old.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.