Egyedül a vers ereje maradt meg

Gyurkovics Tibor, a róla szóló könyvek, cikkek szavaival: a reneszánsz mágus, az ízig-vérig drámaíró, a minden porcikájában költő, a színészként, rendezőként sem akármilyen művész december 18-án ünnepli hetvenötödik születésnapját. Azzal fogad: „Ma éjjel írtam három kis verset.”

2006. 12. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egészen friss Szfinksz című epigrammájában azt írja: „A vers az úr, és semmi sem vagyok / uralkodik és én vagyok a szolga, / ahogy az örök idő felragyog / a pusztulós Szfinksz mosolyába nyomva”. Nem éppen ünnepi hangulatot áraszt az opus. Miért?
– Cudarul érzem magam a hetvenötödik születésnapom környékén. Nem számítottam arra, ami most körülvesz. A nagyokosok szokták mondani: az öregség bölcsesség, magaslat, gyönyörű szétnézés. Hát én ezt egyáltalán nem tapasztalom. Mind az én saját, nemzeti magyar sorsom, mind a magyarságé olyan mérhetetlenül keserű, hogy ráfonynyad az arcomra az ünnepi mosoly. Akár a mohácsi vésztől át a török áfiumon, a Habsburgokon, a németeken, az igazán gonosz szovjeteken, és most is, mint nemzeti lény, örökké függőségben éltem. Ez úgy omlik rám, mint egy bánya.
– A második friss vers a címében is szubjektív: Önarcmás. Így szól: „Ó, csuny’ vagyok egyedül, / egy ember negatívja, / kinek ma már csak héja van, / s kiönthetetlen titka”. Nem ön az első, akitől ezt hallom mostanában: a Kádár-kor végnapjaiban jobban éltünk, mint 2002 óta mostanáig. Mondja, hogy történhetett ez?
– Immár reánk tört egy olyan terror, amiről a Kádár-rendszerben nem álmodtunk volna. Ott mindig megadatott valamilyen módon a rés a kerítés rácsai közt, amin az ember egy-egy tüneményt ki tudott bocsátani versben, színdarabban. A maguk nemzedékének még ez sem adatott meg.
– Akkor mitől volt jobb, ha még önöknek is ennyire rossz volt?
– Mert reménykedhettünk, hogy egyszer vége lesz. Ezerkilencszáznyolcvankilencben komolyan hittük, hogy most aztán megváltozik már valami. Ez a hiú remény füstbe ment az 1990-es taxisblokádnál. Akkor kiderült, hogy azok, akik kommunistaellenességet játszottak, egy másodperc alatt a nemzeti kormány ellen fordultak, a későbbiek során pedig öszszeálltak a legvérmesebb, legpufajkásabb kommunistákkal és ügynökökkel, és egy olyan terrort alkalmaznak, amelyben elfogy a levegő. Az ember katakomba életet él. Gondolja el, ezt hetvenöt évesen megélni, hogy a remélt változások tizenhatodik esztendejében nem fölfelé, hanem a földbe, lefelé lélegzem.
– A reményt groteszk hangon megszólaltatja a harmadik, a Képmás című ajándékverse: „Segíts meg, mérhetetlen Istenem, hogy ennyi seb arcomon ne legyen, / legyek fintor, szemzug, egy kajla hajszál, / hogy valaha az arcomon matattál”. Kedves Mester, mondjon már valami vidámat, valami születésnapit is!
– Nehéz, mert olyan mértékben áramlik reánk a földből, a folyókból, a sziklákból, az esőkből szivárgó méreg, amely hektikus szellemben próbálja megszerezni magának ezt a termőföldet, az ásványi és a szellemi kincseinket. Nézze meg a televíziót, a rádiót, a színházakat, a könyvkiadást, mindenünnen ugyanaz az egyformaság. Mindenütt ugyanazok diktálnak.
– Mit szóljanak a többiek, ha így beszél az egyik legnépszerűbb magyar költő?
– Egyetlen vigaszom: az emberek oly mértékű szeretettel vettek körül mindig, amiről nem is álmodtam. Ha megyek az utcán, megszólítanak: jaj, művész úr, tartson ki. Maga tartja a nemzetben a lelket. Jaj, még az új verseskönyvét, az új darabját hadd lássuk. És van mit várniuk. Sopronban a születésnapomon mutatja be a színház a Nagyvizitet. A második Nagyvizitet a Duna TV vette föl, leadják december 18-án. Dubrovay László zeneszerző hét versemre komponált egy óriási szimfóniát, megjelent Ézsiás Erzsébet Fecskekód című könyve, verseim keletkezéstörténetéről. A Kairosz újra kiadja Fazekas Valéria velem készített riportregényét a Véletlen Isten szempillantása címmel. A Kráter Műhely Egyesület elnöke, Turcsány Péter híven gondozza az életművemet.
– Magyarán: egyetlen örömünk az alkotás?
– Summa summarum: A feleségemen, a gyermekeimen, az unokáimon, a családomon, a barátaimon kívül egyetlen vigaszom az irodalom. Egyedül az a felhajtó- erő maradt, amit a versek jelentenek számomra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.