Amire nincsenek szavak

„Mire nincsenek szavak, / Hű társakkal mondani el másoknak: erről szól a zene, Nota Bene.” Eredeti, tehetséges zenészekben, szép szavú költőkben gazdag ország vagyunk. Egyikőjük, Héra Gábor az utóbbi két esztendőben két sikeres CD-hanghordozóval és egy gazdagon illusztrált, friss verseskönyvvel örvendezteti meg azokat, akiknek feltűnt a versek bizarr és őszinte szövege s a zene feszülten lüktető dzsesszritmusa.

2007. 01. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nota Bene című két CD és a verseskönyv megjelenésének napján beszélgettünk az ötvenéves Héra Gáborral, aki elmondta, hogy a lélek dolgai iránti fogékonyságot Esztergomban, a ferences gimnáziumban ültették el benne kiváló tanárai. Aztán a családi hagyományok vonzerejének engedve mégis műszaki pályát választott, de a művészetek iránti nosztalgia mindig is elevenen élt benne.
Először saját számokkal lépett pódiumra, profikból komponált zenekarral, Horányi Sándor, Kőszegi Imre, Dömötör Jenő, Máthé László közreműködésével adta elő műveit. A közönséget megfogta a nagyvárosi lét hektikus neurózisát híven kifejező zene, s az ideges hétköznapi élet ellenszerei, a humanizálható emberi érzések, a szeretet, a szerelem, a család testmelege. Ezt a hitelesen ellenpontozott kettősséget erőteljesen fejezik ki Héra Gábor versei. Barátai, Straub Dezső, Gáti Oszkár, Dóczy Péter színművészek önként vállalták, hogy pódiumon is, stúdióban is előadják a költeményeket, Héra Gábor zenéjével is aláfestve a Relax együttes billentyűse, Vincze Pál hangszerelésében.
Első nagy sikerüket 2005. április 22-én aratták Budapesten, a XII. kerületi Jókai Klubban, ezt követte a szolnoki színházban két előadás, amelyet Szikora János rendező álmodott színpadra. Ezek a szakmai elismerést kiváltó előadások biztatták a költő-zeneszerzőt a Nota Bene című lemez, majd az azonos című kötet kiadására. A nem mindennapi könyv érdekessége, hogy borítóját Cakó Ferenc animációs rendező homokanimációs festményei illusztrálják, a költő-zeneszerző mellékelte hozzájuk a két kazettáját is.
Héra Gábor költeményeinek skálája változatos. Feltűnik bennük a nem is oly régi múlt: „Az első saját biciklim / a szovjet ipar remeke / száz forintot kóstált / És azok a cigaretták / a Terv, a Munkás, a Fecske.” Héra költeményeiben a hagyományos, vallomásos és a korszerű, huszadik századi tárgyias líra elemei szerencsésen keverednek. Nem szereti a túlzott ömlengést, a szerelmesvers-ciklus tónusa visszafogott, a szorongásos művek tónusa staccatósan vibrál. Összetett versvilágához híven illeszkedik a megzenésített variáció, a felkavaró és megnyugtató zene megannyi árnyalata. Bevallása szerint tudatosan törekedett három művészeti ág eszközeinek összehangolására.
Héra Gábor olvasóinak és hallgatóinak is eszmei fogódzót szeretne nyújtani. Szerinte az erkölcsi értékek iránti fogékonyság, a családközpontú világszemlélet és a szeretet egyetemessége könnyebbé tehetik életünket. „Egyszer nézzetek mélyen a felszín alá: ha olyan dolgokat találtok, amik mindig a szemetek előtt voltak, csak nem vettétek észre, akkor majd boldogok lesztek.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.