Csöndes méltósággal

„Tudom, nagy nyári délután lesz” – így írt a költők költője, Nagy Gáspár a földi elmúlásról még akkor, amikor nem volt számára oly közeli és konkrét a halál fenyegetése, mint az utóbbi hónapokban. Szerdán éjjel megéreztem, hogy csak az ő haláláról tudósíthat a közeli barát kései telefonja. Sajnos nem tévedtem, elhangzott a három rettenetes szó: meghalt Nagy Gáspár.

2007. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs szomorúbb a kedves hozzátartozó vagy egy közeli barát halálhírénél még akkor sem, ha a vigasz beidegzettségei nyomban megtalálják a megfelelő szavakat. Nagy Gáspár, „Gazsi” tavaly május 4-én volt 57 éves, de már elérte mindazt, amit magyar költő e hazában elérhet. A Koronatűzzel robbant be irodalmunkba 26 esztendősen, aztán a Móra kiadó fiatalokat támogató szerkesztője lett, majd a Magyar Írószövetség titkára. Lehetett volna könnyebb élete, ám sosem alkudott meg, az erkölcs nevében írta Az Öröknyár: elmúltam kilencéves című versét, amelyben csöndes méltósággal mondta ki, nevezzük végre néven a 301-es parcellában jeltelen sírban nyugvó 1956-os hősöket. Megfosztották az írószövetség titkári posztjától. Nem bánta, pedig volt vesztenivalója. Nemcsak egzisztenciáját, de testi épségét is kockára tette 1988-ban, amikor a még tiltott megemlékezésen elszavalta az inkriminált verset a 301-es parcellában, hogy aztán részt vegyen a szétvert tüntetésen, majd néhány nap múlva az erdélyi falurombolás ellen tiltakozzon gumibotos rendőrök sorfalai közt.
Nagy Gáspár mindig vállalta katolikus hitét. Kiemelkedő tehetségével és erkölcsi erejével már életében méltóvá vált a nagy elődökhöz: Petőfihez, József Attilához, Nagy Lászlóhoz és Kormos Istvánhoz.
Személyesen is gyászolom. Első találkozásunk alkalmával, 1981-ben Szentendrén, a József Attila Kör elhíresült konferenciáján ő közölte velem, hogy immár felvételt nyertem magam is a körbe, az „elátkozottak közé”. Egy életre belém ivódott kedvesen bölcs, kifinomult humorról tanúskodó mosolya. És szomorúan kell emlékeznem utolsó beszélgetésünkre. „Félek, én már nem érem meg a viszszatért diktatúra bukását” – mondta.
Nagy Gáspárról mindenki tudja, hogy teljes és kivételes életmű birtokában távozhatott közülünk. De ez most, a friss gyászban még kevéssé vigasztalja azokat, akik tisztelték, szerették a költők költőjét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.