Egyszerre műhely és egyesület · Századik alkalommal jelenik meg a PoLíSz

A csöndes rendszerváltoztató folyamat kezdetén, 1988. február 15-én fontos eseménynek számított a PoLíSz című folyóirat bemutatkozó estje a Vigadó kistermében. Turcsány Péter költő, főszerkesztő költői kérdéssel kezdte az ünnepséget: miért kell nekünk saját folyóirat?

2007. 01. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Turcsány Péter meg is adta a választ: a kontraszelekció a pártállami évek végnapjaira olyannyira elhatalmasodott a társadalom minden területén, hogy a megszűnését nem lehet csak a remélt változások önmozgására bízni. A kultúrában, a művészetekben, az irodalomban kiváltképpen megmerevedtek a kontraszelekciós mechanizmusok. Az 1988-ban létező könyvkiadók és folyóiratok szakmai irányítását jelentős mértékben az igazi tehetségek felfedezésére alkalmatlan irodalmi hivatalnokok folytatják. A PoLíSz-alapító főszerkesztő hitvallásának tekintette, hogy a tekintélyelvűséggel, a protekciózással szembefordulva fórumot teremt korábban háttérbe szorított kiemelkedő tehetségek és az egészen fiatalok számára. Náluk egyetlen ajánlólevél számít, a jó kézirat. Az 1988 óta eltelt, egy híján húsz esztendő alatt a lap periodikából rendszeresen megjelenő folyóirattá izmosodott, s elérkezett a századik, a jubileumi szám kiadásához. Szerkesztői és szerzőgárdájából alakult ki a Kráter Műhely Egyesület nevű könyvkiadó és a műhely saját kis könyvesboltja, a Kráter Könyvesház.
A jubileumi szám valóságos könyvvé terebélyesedett, amelynek első részében az alapítók, Turcsány Péter elnök-főszerkesztő, Szutor Ágnes gazdasági igazgató s a lap legelső szerkesztői és szerzői emlékeznek irodalmi memoárjaikban a hőskorra. Amikor a lap egyszerre közölt akkor még fiatal, kezdőnek számító, mára jelentőssé ért költők-írók: Csontos János, Parcsami Gábor, Elmer István, Kipke Tamás, később Prágai Tamás, Néráth Mónika és mások munkáival együtt kiemelkedően tehetséges, a pártállami években háttérbe szorított erdélyi – Beke György, Czegő Zoltán, Bágyoni Szabó István –, felvidéki – Ébert Tibor, Duray Miklós –, anyaországi – Gyurkovics Tibor, Balaskó Jenő, Kaiser László – alkotókat. Újdonságnak számított akkor, hogy az elsősorban a magyar irodalomra szakosodott folyóirat felfedezett a hazai olvasók számára olyan, a világirodalomban már közismertté vált nagy neveket is, mint az olasz hermetisták: Ungaretti, Quasimodo és mások. E kiemelkedő alkotók fordítása közben a PoLíSz holdudvarából nőtt ki a kiváló műfordítók, irodalomtörténészek nemzedéke, köztük Madarász Imre, Szappanos Gábor.
A PoLíSz és a Kráter Műhely Egyesület komoly szerepet tölt be a huszadik század háttérbe szorított, itthon kiváltképpen agyonhallgatott íróóriása, Wass Albert életművének hazai megismertetésében. S ezzel áteveztünk a líra, a próza mellett a harmadik jellegzetes PoLíSz-tartomány, a politika vizeire. Igencsak sok víz folyt le a Dunán azóta, amikor a pártállami évek korifeusai, hivatalos esztétái lépten-nyomon „politizálásra” biztatták a fiatalokat, ami akkor csak egyféleképpen, az állampárt iránti abszolút lojalitás jegyében volt elképzelhető. 1990-től kezdve az egykori baloldali hatalom szavakban liberalizálódott képviselői hirtelen – legalábbis szavakban – olyannyira apolitikussá váltak, hogy hozzájuk képest elkötelezett agitátornak tűnhetnének még az új francia irodalom öncélúságkultuszt hirdető egykori apostolai, Alain Robbe-Grillet vagy Michel Butor is. A PoLíSz teret ad olyan, az emberi méltóság és a szabadság nevében protestáló, irodalmi értékű politikai eszméknek is, mint például Hende Csaba 1956 eltékozolt öröksége című írása.
Érdemes forgatni, csemegézgetni a jubileumi számban. Van, akit a régi PoLíSz-számokból összeválogatott művek vagy a múltidéző írások vonzanak, de az is talál olvasnivalót benne, aki a kortárs írók legújabb műveiben szeretne alámerítkezni. A hetvenöt éves Gyurkovics Tibort köszöntő írás mellett vadonatúj Gyurkovics-költemény, Ébert Tibor-versek és -novellák, Turcsány Péter, Zászlós Levente és mások legújabb költeményei együtt teszik vonzó, izgalmas olvasmánnyá a jellegzetes, fekete alapon fehér betűs PoLíSz-számot, amelyet Csernóczky Judit szerkesztett.
(PoLíSz 2006. december–2007. január, 100. jubileumi megjelenés.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.