Felemelkedés és istenhit

O L V A S Ó

2007. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindenki abban reménykedett a rendszerváltozás eufórikus pillanataiban, hogy a hazai alkotó értelmiség végre nyíltan szembenézhet sorskérdésekkel. A Kairosz Kiadó vezetője, Bedő György évek óta gondoz két interjúsorozatot, amelyekben rangos művészek és gondolkodók válaszolnak újságírók kérdéseire. A Magyarnak lenni és a Miért hiszek sorozatban válaszolnak többek között Gyurkovics Tibor, Duray Miklós, Döbrentei Kornél, Vásáry Tamás és mások, olyan avatott riporterek kérdéseire, mint Bene Éva, Benkei Ildikó, Fazekas Valéria, Halász Zsuzsanna. A két sorozat között a különbség szinte csak árnyalatnyi, hiszen Bene Éva, a Miért Hiszek sorozatban megjelent Döbrentei Kornél-interjú szerzője a magyarság sorkérdéseiről is faggatja a költőt, Fazekas Valéria a hitről is beszélteti Gyurkovics Tibort a Magyarnak lenni című sorozatban megjelent A sas repülni vágyik című kötetben.
A sorozatok fontos módszertani elve, hogy olyan emberek szólalnak meg bennük, akik hajlandók a gondolkodó ember méltóságának szemszögéből aktuálpolitikai kérdésekre is, köntörfalazás nélkül válaszolni. Vásáry Tamás karnagy, zongoraművész a Szerelemben a zongorával című könyvben így vall Fazekas Valéria mikrofonja előtt: „Most mélyponton van az ország. De tapasztalatból tudjuk: a nagy fejlődés a nagy rossz után következik. Meg kell halnunk, hogy újjászülessünk egy magasabb szinten.” Döbrentei Kornél többször is kifejti, hogy kifejezetten lázba hozta az 1998–2002-ig tartó polgári kormányzat számos intézkedése, s nem csak az őt közvetlenül érintő kultúra területén. „Ezért lelkesültem föl az Orbán-kormány azon döntésén, hogy mégsem az amerikai F–16-osokat vesszük meg, hanem képesek vagyunk önállóan a Grippeneket megvásárolni, hogy az ország valóságos értékeinek megfelelően éljünk.”
Nem hallgatnak gondolkodóink a legfájdalmasabb, erkölcsi kudarcainkról, amelyeknek egyik fő oka, hogy a magyarság immár másodízben „szavazta vissza” a hatalomba a kommunista utódpártokat. Az erkölcsi romlásunk kiábrándító, sokkoló zsinórmértéke a Trianont szentesítő december 5-i népszavazás. Gyurkovics Tibor az erdélyi magyarság határtalan szenvedéseiről beszélve, mégis, csak azért is reménykedik: „Magyarország ki van szemelve arra, hogy megmaradjon. A felvidéki író, prófétai politikus, Duray Miklós az Összefonódó ujjak című könyvben kimondja: a kiábrándító sokk ellenére is hinni akar nemzetünk megtartó erejében.” „A nemzet több, mint nép. A nemzet nem az országhatárig tart, peremét a kultúra és a kisugárzás határa jelzi” – vallja Duray. Minden interjúalany megegyezik abban is, hogy a nemzet megmaradásának legfőbb záloga nem más, mint a keresztény hit. Döbrentei Kornél költő, akit Bene Éva könyvében Krisztus katonájának nevez, mindezt úgy fogalmazza meg: „Hiszem azt – bár most eléggé csalódott vagyok –, szerintem a magyarsággal Istennek terve van, és idáig még a történelem folyamán senki nem tudott elbánni. Mert Isten úgy akarja, hogy mindenek dacára megmaradjunk.”
(Bene Éva: Magyarországgal Istennek terve van, Benkei Ildikó: Öszszefonódó ujjak, Fazekas Valéria: A sas repülni vágyik, Fazekas Valéria: Szerelemben a zongorával.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.