Szegényen is gazdag kultúrkínálat

Gyimesi Endre, Zalaegerszeg polgármestere civilben történész. Nem véletlen tehát a művelődés, kultúra iránti elkötelezettsége. A Zala Megyei Levéltár igazgatója volt, 1990 és 1994 között a városháza kulturális szakbizottságát vezette, majd polgármesterré választották, s 2002-től a Fidesz országgyűlési képviselője. Gyutai Csaba kulturális alpolgármesterrel közösen tette a nyugati végvárként ismert Zalaegerszeget a magyar kultúra egyik fellegvárává. Gyimesi Endrét a város polgármesteri hivatalában kerestük meg.

2007. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyimesi Endrétől azt igyekeztem megtudni, hogyan képes a város az országszerte tapasztalható költségvetési megszorítások, elvonások között is fenntartani a pezsgő kulturális életet. Zalaegerszegen ugyanis biztató tervekről és megvalósult jó ügyek garmadájáról egyaránt hallunk. Kiderült, tisztában vannak azzal, hogy művészetek nélkül talán lehet élni, de nem érdemes. Ezért gondoskodik a város arról, hogy erre a területre mindig jusson. – Szegények lehetünk, de ez nem ok arra, hogy ostobák és igénytelenek maradjunk. A titok egészen egyszerű: mi soha nem elsősorban az intézményeket, hanem a tevékenységet támogatjuk.
Gyimesi Endre kiváltképpen arra büszke, hogy Zalaegerszegen markáns képzőművészeti élet folyik. A rendszerváltozás óta itt avatták fel a legtöbb új köztéri képzőművészeti alkotást, részben a városban, részben az ország más tájain élő művészek, részben pedig a helyi nemzetközi művésztelep alkotóinak munkáit. Annak kevésbé örül, hogy az utóbbi években a város eddig eredmény nélkül terjesztette fel Kossuth-díjra Németh Jánost, az ország egyik legjelentősebb keramikusművészét. Egerszegen élnek olyan kiváló, Munkácsy-díjas szobrászok is, mint Szabolcs Péter, Fischer György vagy Farkas Ferenc, Béres János és mások. Nagyszerű grafikusok és festőművészek is alkotnak itt, köszönhetően a nemzetközi művésztelepnek, amely a kortárs képzőművészet kiválóságait vendégként is fogadja télen-nyáron. Kezük nyomát őrzi a telep kiterjedt szoborparkja a Gébárti-tó mellett. A tervek közé tartozik egy kortárs képzőművészeti galéria megteremtése.
A polgármester joggal érzi úgy, hogy Zalaegerszegen nem csak szavakban folyik a népművészeti hagyományok megőrzése és ápolása. Sokan ismerik az itt működő skanzent, az ország legrégibb falumúzeumát, ahol évről évre több rendezvényt tartanak. Egyre híresebb a városi búcsú, nemkülönben a Fazekas-napok, amely a kézművesek legnagyszabásúbb országos találkozójává fejlődött, de nevezetes a Márton-napi libaünnep is.
Helyi profi, félprofi és amatőr népi együttesek ápolják magas szinten a mozgásművészet hagyományait. A Zalai Táncegyüttes – miközben állandó utánpótlást biztosít a profi Budapesti Táncegyüttesnek – az ország egyik legjobb csapatának számít. Modern táncosokat fogad a Helikon és a Gála Társastáncklub is. Sajnos ezeket az országos költségvetési megszorítások végveszélybe sodorták, miközben évente csaknem ötszáz gyerek tanulja meg iskolarendszerben a tánc alapelemeit, ami egyrészt a művelt polgárrá nevelés egyik hathatós eszköze, ugyanakkor biztos utánpótlást is jelentett mind a hagyományos, mind a modern profi táncosok tekintetében.
A város komolyzenei palettája is imponáló: megtalálható a kis kamarakórustól a szimfonikus zenekarig szinte minden. A városi kamarakórus, a zenepedagógusokból álló női Canterina kórus a határokon túl is öregbítette a város hírnevét. A vegyes kar és a szimfonikus zenekar az idén lesz ötvenesztendős. És még nem beszéltünk a városban működő közgyűjteményekről, a megyei múzeumi szervezetről, a levéltárról, valamint a városi könyvtárhálózatról. A városi művelődés szíve a Gönczi Ferenc Általános Művelődési Központ, benne a Zalai Táncegyüttes és a tíz esztendeje alapított Pannon Tükör című folyóirat, amely a Kilencek költőcsoport prominens képviselője, Péntek Imre József Attila-díjas költő főszerkesztői irányításával működik. Ennek létezését a város akkor is garantálja, ha az idén sem részesül a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásában.
Jövőre ünnepli fennállásának harmincadik évfordulóját a városban működő teátrum, a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház, amely korábban megyei fenntartású volt, de mára teljes mértékben a város vette át. Mellette három éve önálló bábszínház is működik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.