A kuratórium titkárát a közalapítvány Gyarmat utcai, parányi irodájában kerestük fel kérdéseinkkel. Kértük, mondjon pár szót a közalapítvány létrejöttéről és eddigi működéséről.
– Jogelődje, a Magyar Történelmi Film Alapítvány 1993-ban a Magyar Köztársaság Országgyűlésének jóvoltából jött létre, de jelenlegi nevén és formájában 2005 decembere óta működik. A közel másfél évtized alatt bekövetkezett személyi változásoktól eltekintve ugyanabban a szellemben dolgozik, mint az alapítás esztendejében. Sajátossága, hogy filmesekből és történészekből alakult. Az, hogy mindig tizenkét–húsz fő volt a kurátorok száma, kizárta azt a lehetőséget, hogy egy-egy kurátor a saját ízlését a többiekre rá tudja erőltetni.
– A nyitottság mellett önök arról is híresek, hogy minden évben kevés pénzt tudnak elosztani. Miért alakult ez így?
– Az alapítás esztendejében 350 millió forint állt rendelkezésünkre, ami az akkori világban szép pénznek számított. 1994-ben még 220 millió, 1995-ben, a Horn-kormány első teljes évében nulla forint volt a támogatottságunk. Az utóbbi három esztendőben, tekintettel az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulójára, jelentősen emelkedett a szubvenció. Tavaly derült égből jött a villámcsapás: őszintén meglepett bennünket az a kormányhatározat, amely a közalapítványok összevonásáról, megszüntetéséről szólt. A Magyar Történelmi Film Közalapítványt össze kívánják vonni a Magyar Mozgókép Közalapítvánnyal
– Miért tartanak ettől az intézkedéstől?
– Meditáljunk azon: mit is jelent magyar nyelven az összevonás kifejezés. Nekem azt jelenti, hogy a két intézmény összeolvasztásával ki kellene alakítani egy új intézményi struktúrát. Ha komolyan gondolják az összevonást, akkor – az én történészi logikám szerint – ki kellene bővíteni a Magyar Mozgókép Közalapítvány kuratóriumát úgy, hogy a mi kurátoraink közül hármat-négyet beemelnek abba. A „maradékból” pedig egy szakkollégiumot lehetne létrehozni, amelynek feladata a magyar történelmi dokumentum- és játékfilmek támogatásának biztosítása lenne. De az én ismereteim szerint a magyar bírósági gyakorlatra az a jellemző, hogy megszüntetendő közalapítványok esetében elvárják, az általuk elvégzett feladatokat más közalapítványok vegyék át.
– Úgy tűnik, hogy a kormány nem összevonni akarja a két alapítványt, hanem gyakorlatilag az önökét akarja megszüntetni.
– Nagyon úgy tűnik. Végtelenül sajnálnám, hiszen megszűnne, szétesne egy értékes szellemi műhely, amelyben eredményesen dolgoztak együtt különböző ízlésű filmesek és eltérő világnézetű történészek. Ráadásul az összevonás-megszüntetés nem eredményezne jelentős pénzmegtakarítást. Mi szinte semmit nem költünk működtetésre, nincsenek fizetett mobiltelefonjaink, vállalati autóink stb. A mintegy tizenöt esztendei működésünk során majd 200 millió forinttal több támogatást biztosítottunk a magyar filmkészítőknek, mint amennyit az állami költségvetésből kaptunk, és eközben működött az alapítvány, átlátható, korrekt gazdálkodással. Summa summarum: bennünket a Magyar Köztársaság kormánya hozott létre 2005-ben. Ha a jelenlegi kabinet úgy dönt, hogy az elődje – gyakorlatilag önmaga – által létrehozott közalapítványt meg akarja szüntetni, akkor meg is teheti azt. Az viszont már nem összevonás, hanem megszüntetés. Az is kérdés, hogy vajon a Magyar Mozgókép Közalapítvány rendszerén belül létre lehetne-e hozni egy általam fentebb már említett szakkollégiumot. Kérdés az is, hogy a Magyar Történelmi Film Közalapítvány jelenlegi kurátorai közül kik vállalnák a munkát a megváltozott feltételek között.
– Mit gondol, veszélybe sodródtak ezzel a magyar történelmi filmes műfajok?
– Ezt én nem tudhatom. Bár ha 1995-re gondolok, amikor Fodor Gábor „illetékes miniszterként” azt mondta, hogy Magyarországon nincs érdeklődés a történelem és a történelmi film iránt… A döntéshozóknak érdemes lenne megnézniük, hogy hány száz dokumentumfilmet, hány játékfilmet támogattunk szerény összegekből 1993 óta. Bizony, akkoriban még pluralizmusról és sokszínűségről beszéltünk és álmodtunk. Azt mondtuk akkor: jobb, ha több csatornán át érkezik a támogatás, mert így mindenfajta ízlésvilág érvényesülhet. Én a sokszínűség elhalását jósolom, ha megvalósul a kormányzat által tervezett összevonás.
Halálos tűz volt Csömenden