Csokits János Balassi örökében

2007. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csokits János költő és Dursun Ayan török műfordító kapták idén a Balassi-emlékkardot. Molnár Pál újságíró, kuratóriumi titkár ötlete valósult meg Bálint-napon 1997-ben, amikor először adták át a Balassi-emlékkardot a Gellért szállóban azoknak a magyar költőknek és 2002 óta magyar költőket fordító európai alkotóknak is, akik méltók Balassi örökségére.
Makovecz Imre, a kuratórium elnöke köszöntőjében kifejtette: szerinte a beszéd Magyarországon – nem kevéssé a jelenlegi kurzus miatt is – elvesztette jelentőségét, csak a gondolkodásnak és a szívbéli cselekedetnek van értelme. A Balassi Bálintról elnevezett kard azt jelképezi, hogy ezt a nemzetet jobb időkben Isten szolgái is karddal védték, ahogy a pálos rendiek, eme napba öltözött, ég felé nyitott emberek. Akinek mi kardot adunk, az a szellemileg magas, ég felé nyitott emberek sorába tartozik – mondta az elnök. Lőcsei Gabriella kuratóriumi tag, a Magyar Nemzet főmunkatársa méltatta Csokits Jánost, a hazájából 1949-ben elűzött, 1956-ban a nemzetért tevékenykedő, a rendszerváltozás után hazájába megtérő költőt, akinek többek között József Attila és Pilinszky európai hírnevét is köszönhetjük. Dursun Ayan török lírikus Tasnádi Edit műfordító segítségével ültette át anyanyelvére az istenes, a nemzeti, a szerelmes versek nagy költője, Balassi Bálint életművét. A kitüntetettek és Balassi verseit Kobzos Kiss Tamás, Dinnyés József, a Tabulatúra együttes és Lőte Attila színművész szólaltatta meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.