Doncsev Toso a pravoszlávról

Kedden este az Andrássy úti Bolgár Kulturális Intézetben mutatta be a Lucidus Kiadó A keleti kereszténység Magyarországon című tanulmánykötetet, amelyet Doncsev Toso író, irodalomtörténész, műfordító állított össze és látott el összefoglaló előtanulmánynyal. A szép számú érdeklődő közönséget Plamen Pejkov, a Bolgár Kulturális Intézet igazgatója köszöntötte.

2007. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különleges élménnyé avatta az értékes könyv bemutatóját a Szent Demeter bizánci kamarakórus nagyböjti koncertje Imrényi Dávid karvezetésével és Imrényi Zsófia szólóéneklésével. Doncsev Toso azért is tartotta stílszerűnek a nagyböjti koncertet, mert híven példázza a három hazai vallási irányzat együttlétét. A római katolikusok az imádkozó, a protestánsok a prédikáló, az ortodoxok és a görög katolikusok az éneklő egyházat testesítik meg. Elmondta, hogy hat éven át húzódó megjelentetési-támogatási kálvária közben A keleti kereszténység Magyarországon című kötet első szerkesztője-szerzője, Szőke Lajos, szerzői közül Berki Feriz, Pirigyi István és egyik ötletadója, Udvari István is elhunyt.
Kelet felől jő a fény – e régi mondással nyitotta meg előadását Balog Zoltán református lelkész, az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának elnöke. Kelet a hagyományban megőrzött ősi bölcsesség, a tradíció szerint a misztikum és a múlt, a Nyugat pedig a pragmatizmus és a jövő szimbóluma. Magyarországról nemhiába mondják, hogy a nyitottság és a tolerancia bölcsője. Pannónia földjén két, más vélekedések szerint immár négy évezrede békésen megférnek egymással különböző eredetű nemzetiségek és felekezetek. A keleti kereszténység, az ortodox, a római katolikus, később a protestáns egyházak, Magyarországon legnagyobb létszámban a reformátusok, de a kisebb egyházak is otthonra találtak. És többek között ez adja meg a magyar hagyományok, a magyar vallási és népszokások ezernyi színét, árnyalatát. A kötet egyik sarkalatos erénye, hogy bemutatja az ortodox sokszínűségét is. Balog Zoltán a jövő egyik legfontosabb kérdésének tartja, hogy a magyarság és a hazai keresztény egyházak, ortodoxok, római és görög katolikusok, protestánsok képesek lesznek-e nemcsak megőrizni, hanem életben is tartani hagyományaikat, hiszen ettől függ identitásunk, nemzeti azonosságunk jelene és jövője is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.