Erdőss Pál halálára

2007. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megint túl korán távozott el valaki e földi siralomvölgyből. Erdőss Pál filmrendező tegnap hajnalban, hosszú, súlyos betegség után, hatvanévesen halt meg, nem sokkal a Budakeszi srácok című 1956-os filmjének szemlevetítése után. Erdőss Pál a különleges témák, a magyar valóságból sarjadó művek rendezője volt, aki a mozgókép művészetének mesterfogásait rendezőasszisztensként a gyakorlatból sajátította el. Filmjeiben a Budapesti Iskola valóságföltáró, dokumentarista irányzatát követte, asszisztensi munkájának és első alkotásainak is Szalay Györgyi és Dárday István adott teret és lehetőséget a Társulás Filmstúdióban. Az Adj, király, katonát! című első nagyfilmjében, a nyolcvanas évek elején hívta föl a figyelmet arra, hogy az emberek a földi javakért folytatott meddő harcban lassan, kitartóan pusztítják el önmagukat. Többek között Erdőss Páltól is tudhatta a moziba járó közönség, hogy a magyar emberek többsége két világ határán él, sem munkás, sem paraszt, sem vidéki, sem fővárosi nem tud lenni igazán. Erdőss filmjei a Visszaszámlálás, a Vérvonal, a Gyilkos kedv, az Üvegfal és a Budakeszi srácok is hitelesen ötvözik a valóságföltáró dokumentarista játékfilm és a par excellence művészfilm elemeit. Könyörtelen és egészen soha nem kifizetődő elkötelezettség vezette a társadalmi problémák feltárásában, a nehéz élethelyzetek empatikus, valósághű ábrázolásában. Küzdelmesen kibontakozó, ám sikerekben mégsem szegény pályát hagyott maga mögött: a Balázs Béla-díj és a Fipresci-díj mellé megkapta a cannes-i Arany Kamerát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.