Szellemi kalandozások a Balatonnál

2007. 02. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre ismertebbé válik Kellei György, a Balatonföldvár vonzáskörzetében élő, Bertha Bulcsú-díjas író igényes, szellemes, bőséges művelődéstörténeti, filozófiai, irodalmi ismereteket kisugárzó kalandregényeinek és kriminovelláinak köszönhetően. Írói magatartása emlékeztet Gilbert Keith Chesterton katolikus teológus attitűdjére, aki lebilincselő, hangulatos krimikbe ágyazta erkölcsi üzenetét a világhírű Páter Brown lelkiatya és amatőr nyomozó történeteiben.
Kellei György két frissen megjelent, olvasmányos, filozofikus regénye az ezredforduló Magyarországán, a Balaton környékén játszódik. Mind a Bejárat a mennyországba, mind az Ikrek bosszúja című regény központi alakja egy-egy erkölcsi és esztétikai problémákra érzékeny, intellektuális, középkorú, Balaton környéki író és amatőr nyomozó, aki zseniális megérzéseivel és apró tévedéseivel is segíti a rendőrséget súlyos bűnügyek felderítésében. S eközben szembesülhetünk napjaink súlyos gondjaival, a gellert kapott rendszerváltozással, az országot fenyegető erkölcsi fiaskóval. A két regényhez híven illeszkednek az Ikrek bosszúja kötetben szereplő rövid kriminovellák, amelyek könnyedén vallanak élet-halál, szerelem és erotika alapkérdéseiről. Kellei György lebilincselő hitelességgel, fanyar humorral mutatja be mindennapjainkat úgy, hogy nem érezzük munkáit undok tanítómesének. Mindkét regény központi bűncselekménye a félmúltban gyökerezik.
A Bejárat a mennyországba alapkonfliktusa egy jellemtelen, jelentéktelen, az államszocializmusban futtatott tudós 1956-ban elkövetett árulása, amely több forradalmár halálát is okozza. Az Ikrek bosszújának negatív hőse pedig a német megszállás, a nemzetiszocializmus 1945-ös korszakában ad egy fiatal lányt aljas indokból a nyilasok kezére. Korunk földszintes antihősöket termelő világáról az író úgy mond burkolt erkölcsi ítéletet, hogy a két krimi amatőr nyomozója a regénybeli gyilkosságok mögött kései bosszút, igazságszolgáltatást gyanít. Ám időközben kiderül, hogy minden egyes bűneset mögött korunk jellegzetes köztörvényes bűncselekményei rejtőznek. A bravúrosan megjelenített nyomozás során a könnyed, elegáns stílusú író amúgy mellesleg, észrevétlenül megismerteti olvasóival a szabadságharcos Noszlopy Gáspár hőstetteit, a Seuso-kincs történetét, Apollinaire szürrealista lírájának különleges ízeit. És mágneses költői erővel idézi meg számunkra a Balaton elbűvölő, lenyűgöző, különleges auráját.
(Kellei György: Bejárat a mennyországba. Nap Alapítvány, Dunaharaszti, 2006; Ikrek bosszúja, Pannonprint Kft., Veszprém, 2006.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.