Tizennegyedik alkalommal találkozunk ugyanazon a helyszínen, s ez önmagában is örömre adhatna okot – kezdte sajtótájékoztatóját tegnap a Petőfi Irodalmi Múzeumban Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének igazgatója. Ám az örömbe ürömöt vegyít az is, hogy a könyvünnep állandó helyszíne, a Budapest Kongresszusi Központ otthonos neve hivatalosan megváltozott, Budapest Congress & World Trade Centernek kell hívnunk, mintha egy multiplex lenne. A sajtótájékoztatót két szólamban kell lebonyolítanunk, az egyik az örömóda, a másik a düh és az elkeseredés szólama Hiller István kultuszminiszter és a kormány kultúraellenes intézkedései miatt – közölte az igazgató. Folytatódik a fesztivál egyik hagyománnyá vált, hetedik alkalommal megrendezett műsora, az Európai elsőkönyvesek fesztiválja – tudtuk meg Karádi Évától, a Lettre Internationale című folyóirat szerkesztőjétől.
Egészen különleges, egyedülálló eseménynek számít majd, hogy a fesztivál közönsége egy napig láthatja Mátyás király könyvtárának egyik legszebb darabját, a Mátyás Gradualét. Monok István, az Országos Széchényi Könyvtár igazgatója elmondta, hogy a kongresszusi központban a levegő páratartalma nem megfelelő a kódex tárolására, ám jövőre a nagyközönség három hónapig nyilvános kiállításon tekintheti meg a Gradualét a könyvtárban. A fesztivál díszvendége idén Kanada lesz, az az ország, amely az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után a hazáját elhagyni kényszerülő kétszázezer honfitársunk közül a legtöbbet, negyvenezer magyart fogadott be. Robert Hage, Kanada budapesti nagykövete elmondta, hogy a hazánkba látogató neves szerzők közül Anna Porter és Pablo Urbányi magyar származású írókon kívül Elizabeth Blayer, Roch Carrier és Sharon Pollock jön Budapestre. A nagykövet elmondta, hogy egy 1979-ben elkezdett, egymillió dolláros könyvtámogatási program lendítette fel a könyvkiadást. Így Kanadában jelenleg mintegy 16 ezer író publikál, ötször annyi, mint a program elkezdése előtt.
Nem ártana, ha ezeket az adatokat a nagykövet úr elismételné majd Hiller István kulturális és oktatási miniszter jelenlétében is – vetette közbe Monok István, az OSZK igazgatója. A magyarországi kormány közönnyel figyeli, hogy a látszólag kedvező statisztikai mutatók paravánja mögött vészesen sorvad a minőségi könyvkiadás, szaporodnak azok a kiadványok, amelyeket nem érdemes megőrizni a nemzeti könyvtárban. Eközben egyre kisebb az értékes szépirodalmi alkotások cím- és példányszáma. Zentai Péter László zárszavában elmondta: az utóbbi három évben a fesztivál minden sajtótájékoztatója panasznappá változik. A kormány példát mutatott arra, hogyan lehet tönkretenni a tudományos és a szakkönyvkiadást is két intézkedéssel. A könyvkiadás egyetlen állami támogatását, az egy évig kamatmentesen igénybe vehető könyvszakmai hitelt a tavalyi negyvenötmillióról harmincra csökkentette. E „kicsinyes lépésnél” is érthetetlenebb, hogy a tavaly még létező felsőoktatási szakkönyv- és könyvtártámogatást a kormány idén teljes mértékben eltörölte.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt