Rippl-Rónai nem utazhat

Tegnap kellett volna útnak indítani a Somogy Megyei Múzeumi Igazgatóság udvaráról azt a tizenhat Rippl-Rónai-festményt, amelyet Észt- és Finnországba várnak a művészetkedvelők, ám a kaposváriak legféltettebb műkincsvagyonát őrző múzeum fenntartói döntése alapján nem kerülhettek kamionba a nagy értékű képek. A festő hagyatékát gondozó művészettörténész, Horváth János szerint szakmailag előkészítetlen volt a képek szállítása, ezért mondott nemet a múzeumfenntartó megyei önkormányzat.

2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem engedélyezi a Somogy Megyei Önkormányzat humánszolgáltatási főosztálya annak a tizenhat Rippl-Rónai-képnek külföldre szállítását, amelyet a helsinki Magyar Intézet kérésére Észtországban, majd ezt követően a finn fővárosban mutattak volna be. Riez Ferenc főosztályvezető lapunk kérdésére azzal magyarázta a – félő, kulturális diplomáciai botrányba torkolló – döntést, hogy a megyei múzeum részéről előkészítetlen volt a kiállítási anyag szállítása. – Hiányoztak a képek szállításához szükséges hivatalos iratok, és mivel nem voltunk meggyőződve a másfél milliárd forint értékűre becsült anyag szállításának és külföldi őrzésének biztonságáról, nem vállalhattuk a hozzájárulást a felettébb kockázatos szállításhoz – érvelt a főosztályvezető.
A szállítmány visszatartására Horváth János, a múzeum képzőművészeti osztályának vezetője hívta fel a múzeum igazgatójának, Winkler Ferencnek, majd a fenntartó önkormányzat illetékesének figyelmét. A Rippl-Rónai-hagyaték „vagyonőreként” és szakmai gondozójaként ismert műtörténész lapunknak elmondta: az előkészítetlenség volt a legdöntőbb oka a kiállítási anyag visszatartásának.
– Egy ilyen nagy értékű képanyag szállítására nem napok, hanem hónapok kellenek. A magyarországi Van Gogh-kiállításra a szakembereknek csaknem öt évük volt. A „kaposváriak Van Goghja” Rippl-Rónai József. Ezért féltjük – nemcsak most, hanem mindenkor – hiteles szállítási és őrzési garanciák nélkül útnak indítani a több tízmillió forintot érő festményeket. Ez esetben például a hatvanmillió forintra értékelt Meggyfavirágzást vagy a rómahegyi Rippl-villa kertjében készült, és szinte minden Rippl-Rónai-albumban látható Modelljeim című festményt. Alapvető előfeltétel minden festményszállítás esetében, hogy az utaztatás előtt restaurátori állapotjegyzék készüljön. Nekünk ehhez nincs szakemberünk, ezért más múzeumtól vártunk restaurátort. Ám a jelek szerint az igazgató úr türelmetlen volt. Ezért kerültem meg a „hivatalos utat”, és figyelmeztettem a megyei önkormányzatot a szállítás jogszabályi feltételeinek hiányára és a képek veszélyeztetettségére – mondta el lapunknak Horváth János.
Winkler Ferenc múzeumigazgató újságírói kérdésekre azt válaszolta: nem lát tisztán az ügyben, ezért egyelőre nem nyilatkozik. A helsinki Magyar Intézet igazgatója, Papp Éva a történtekre állítólag úgy reagált, hogy a kiállítás szállításának megtagadása „magyar nemzeti érdekeket” sért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.