Nem engedélyezi a Somogy Megyei Önkormányzat humánszolgáltatási főosztálya annak a tizenhat Rippl-Rónai-képnek külföldre szállítását, amelyet a helsinki Magyar Intézet kérésére Észtországban, majd ezt követően a finn fővárosban mutattak volna be. Riez Ferenc főosztályvezető lapunk kérdésére azzal magyarázta a – félő, kulturális diplomáciai botrányba torkolló – döntést, hogy a megyei múzeum részéről előkészítetlen volt a kiállítási anyag szállítása. – Hiányoztak a képek szállításához szükséges hivatalos iratok, és mivel nem voltunk meggyőződve a másfél milliárd forint értékűre becsült anyag szállításának és külföldi őrzésének biztonságáról, nem vállalhattuk a hozzájárulást a felettébb kockázatos szállításhoz – érvelt a főosztályvezető.
A szállítmány visszatartására Horváth János, a múzeum képzőművészeti osztályának vezetője hívta fel a múzeum igazgatójának, Winkler Ferencnek, majd a fenntartó önkormányzat illetékesének figyelmét. A Rippl-Rónai-hagyaték „vagyonőreként” és szakmai gondozójaként ismert műtörténész lapunknak elmondta: az előkészítetlenség volt a legdöntőbb oka a kiállítási anyag visszatartásának.
– Egy ilyen nagy értékű képanyag szállítására nem napok, hanem hónapok kellenek. A magyarországi Van Gogh-kiállításra a szakembereknek csaknem öt évük volt. A „kaposváriak Van Goghja” Rippl-Rónai József. Ezért féltjük – nemcsak most, hanem mindenkor – hiteles szállítási és őrzési garanciák nélkül útnak indítani a több tízmillió forintot érő festményeket. Ez esetben például a hatvanmillió forintra értékelt Meggyfavirágzást vagy a rómahegyi Rippl-villa kertjében készült, és szinte minden Rippl-Rónai-albumban látható Modelljeim című festményt. Alapvető előfeltétel minden festményszállítás esetében, hogy az utaztatás előtt restaurátori állapotjegyzék készüljön. Nekünk ehhez nincs szakemberünk, ezért más múzeumtól vártunk restaurátort. Ám a jelek szerint az igazgató úr türelmetlen volt. Ezért kerültem meg a „hivatalos utat”, és figyelmeztettem a megyei önkormányzatot a szállítás jogszabályi feltételeinek hiányára és a képek veszélyeztetettségére – mondta el lapunknak Horváth János.
Winkler Ferenc múzeumigazgató újságírói kérdésekre azt válaszolta: nem lát tisztán az ügyben, ezért egyelőre nem nyilatkozik. A helsinki Magyar Intézet igazgatója, Papp Éva a történtekre állítólag úgy reagált, hogy a kiállítás szállításának megtagadása „magyar nemzeti érdekeket” sért.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál