Újra lesz könyvtár Kilyénfalván

Alig telt el néhány hónap azóta, hogy Varga Gabriella, az Új Katedra és az Óvodai Élet című pedagógiai lapok szerkesztője az újjáépített tiszaújlaki magyar iskolának átadta az általa szinte kötetről kötetre összegyűjtött, dedikált művekből álló közkönyvtárat.

2007. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áldozatkész misszióját ezúttal szűkebb pátriájának közelében folytatja, a Hargita megyei Kilyénfalván szeretne könyvtárat létesíteni. Miért éppen Kilyénfalván?
– Az oktatást érintő igen kedvező események zajlanak ez idő tájt a faluban, s ezekbe a folyamatokba a könyvtáralapítás szervesen illeszkedik. A több mint kétszáz éven át megszakítás nélkül római katolikus egyházi tulajdonban lévő iskola, amelyet az 1948-as romániai oktatási törvény az összes többi felekezeti intézménynyel együtt államosított, 2006-ban visszakerült az egyház tulajdonába. Azóta az iskolaépületet Kolumbán Imre polgármester és Szilágyi Lőrinc plébános a helyi tanács és az egyházközség támogatásával felújíttatta. Úgy gondoltam, a felújított falak közé kívánkozik egy könyvtár, amely anyanyelvünk és kultúránk őrzésében az itt élők segítségére lehet.
– A falu lélekszáma kicsi, az iskolában is csak I–IV. osztályos kisdiákokat oktatnak. Milyen tematikából szeretné a gyűjteményt öszszeállítani?
– Kilyénfalva valóban kicsinyke falu; s alig kétszázhatvan háza közül is néhány üresen áll. A falu lélekszámát a szocializmus észszerűtlen gazdaságpolitikája, a lélekölő kommunista ideológia és a fiatalok elvándorlása jóval ezer alá apasztotta. De az itt élők ragaszkodnak hagyományaikhoz, nemzetiségükhöz, vallásukhoz. Van azonban valami, ami a falunak szellemi nagyságot kölcsönöz: itt született Jakab Antal gyulafehérvári püspök. Az ő nevét viselve – a Vencser László kanonok, teológusprofesszor által Csíksomlyón alapított Jakab Antal Tanulmányi Ház mellett – a könyvtár a hitvalló püspöknek a szeretett szülőfaluban is méltó emléket állíthatna. Terveink szerint a könyvtár nem iskola-, hanem falusi könyvtárként szolgál majd. A gyűjtésnél tehát nem szorítkozunk csak kisiskolai olvasmányokra. Azt is tudni kell, hogy Kilyénfalva a szomszédos Tekerőpatak és Újfalu településekkel egybeépült, s közigazgatási szempontból Újfaluhoz tartozik. Karbantartott, működő könyvtár jelenleg a három falu egyikében sincs. A tervezett könyvtár szélesebb közönséget szolgálhat majd.
– Számos közintézmény, polgári kör, alapítvány és más szervezet hirdet hasonló akciókat, de az ön által közzétett felhíváson semmilyen intézmény neve nem szerepel, mindössze két magánszemély – Varga Gabriella újságíró és Szilágyi Lőrinc plébános – jegyzi a kezdeményezést. A két helyszín között a távolság több mint hatszáz kilométer. Önzetlenségének és fáradhatatlanságának ismeretében is kérdezem: hogyan bírja?
– Többször tapasztaltuk már, hogy a jó ügyhöz a Jóisten segítséget is ad. Rendkívül megindító a hazai írók, könyvkiadók és magánszemélyek bőkezű adományozási készsége. Talán a gyászos december ötödikén próbálunk valamennyien enyhíteni. Megvalósul a könyvtár, sokkal hamarabb, mint képzeltük. Jómagam végzem a gyűjtést, Kilyénfalva pedig segít a szállításban, és előkészíti a helyszínt a megfelelő polcokkal, szekrényekkel. Számunkra meghatározó személyek – Jakab püspök úr rokonai, tisztelői – sokat segítenek.
– Ki mondta ki először ezt a két szót, hogy Kilyénfalvi Könyvtár?
– A napokban történt, egy igen megrázó esemény kapcsán. 1993-ban egy fiatal, huszonkét éves kilyénfalvi lány, Albert Magdolna budapesti tartózkodását meghosszabbítandó hazautazott vízumért. Bukarestből soha többé nem tért vissza. A szülők tizennégy éven keresztül várták. Az erdélyi és a nemzetközi rendőrség is kereste, de hiába. Tizennégy év után, 2007 januárjában érkezett értesítés a még mindig reménykedő szülőkhöz, hogy a keresett fénykép alapján a lányukat egy 1993-ban a Dunába fulladt lány holttestével azonosították, akit a rákoskeresztúri köztemető 165-ös, ismeretlenek parcellájába temettek el. Akkor a család egyik tagja Budapestre utazott és megerősítette, hogy a keresett személy és a halott lány ugyanaz. A korhadozó kereszt helyére a család új keresztfát állított, Albert Magdolna 1971–1993 felirattal. Az elhalálozás körülményei ismeretlenek. A rákoskeresztúri köztemető NN (név nélküli) parcellájában az immár nevesített – Albert Magdolna – sírhelyet Szilágyi Lőrinc kilyénfalvi plébános 2007. február 12-én délután megszentelte. Ekkor jutott eszembe, hogy legközelebb nem üres kézzel megyek Kilyénfalvára. A könyvtár szót mégsem én mondtam ki először. A faluban a század elején működött népkönyvtár és iskolai könyvtár is volt a felekezeti iskolában. Ezekből a felnőttek és a gyermekek egyaránt kölcsönözhettek. A könyvtárban a magyar irodalom klasszikusai mellett a világirodalom jelentősebb alkotásait is megtalálták. A második világháborúban a könyvtár állománya szétszóródott. Most tehát nem könyvtár-alapításról, hanem a régi újraalapításáról van szó, amelynek már tervezem a megnyitóünnepségét…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.