Az ügynökök köztünk vannak

A XIV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál felülről nézvést nem sokban különbözött a korábbiaktól. A Budapest Kongresszusi Központ a kora délutáni és az esti órákban megtelt, de az aranykori, első esztendők hét végi telt házaihoz képest mintha lazábban lettünk volna. Bár lehetséges, hogy a Gesztenyés kertbe kiszorult könyvespavilonokban tartott dedikálások enyhítették valamelyest a zsúfoltságot. Az előzetes adatok szerint az idei könyvfesztiválon több mint ötvenezer könyvbarát vett részt.

2007. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Telt házas dedikálások jócskán voltak. Umberto Eco Loana királynő titokzatos tüze című kötetéért olyan sokan álltak sorba, hogy a fáradó írót ki kellett csempészni a kongresszusi központból. A legtöbbet keresett, vásárolt, dedikált sikerkönyvek közé tartozott többek között Lévai Anikó A konyhaablakból című szakácskönyve, Gyurkovics Tibor, Kiszely István, Vasy Géza, Böszörményi Gyula kötetei. Szép számú közönség érdeklődött a díszvendég ország, Kanada bemutatkozásai iránt. Elisabeth Blajer, Kathy Clark, Anna Porter, Pablo Urbányi magyar származása önmagában is komoly vonzerőt jelentett, de sokan voltak Joseph Boyden, Sharon Pollock író-olvasó találkozóin is. A megszokott intenzív érdeklődés fogadta az elsőkötetesek pódiumbeszélgetéseit.
A nagy kiadók és az agyontámogatott, kormány közeli kiadók börzéjén nagyrészt az első emeleti ruhatári pultok mögött kialakított standokra szorultak azok a kiadók, amelyek megpróbálják csak azért is életben tartani a nemzeti, keresztény, polgári irodalmat. E szerény kis pultok mögött találhattuk meg a magyar irodalom igazi értékeit, a Széphalom Könyvműhely, a Nap Kiadó, a Kortárs Kiadó, a Magyar Napló, a Kráter Műhely Egyesület köteteit. E műhelyek műsoros bemutatói is inkább a korai órákra kerültek. Érdemes volt szombaton reggel tízkor odaérni a lengyel Wieslaw Mysliwski Látóhatár című regényremeklésének bemutatójára, amelyből Papp János színművész olvasott fel részleteket. A könyvet a Széphalom Könyvműhely rendezte sajtó alá. Józsa Péter fordító elmondta, hogy a Kő a kövön című regény elolvasása után szeretett bele az író különleges, újszerű, sűrű, intenzíven lüktető stílusába, humorába, különleges alkotói módszerébe. Az író úgy szerkeszti meg műveit, hogy a cselekmény végkifejletét már a könyv első oldalain megtudjuk, ezzel is jelezvén, hogy nem az események, hanem a szereplők belső reflexiói, jellemfejlődése a Látóhatár igazi témája. Szenyán Erzsébet, a kötet irodalmi szerkesztője kifejtette, hogy Lengyelországban nem okozott olyan tragikus nemzeti identitásválságot a téeszesítés, és korántsem volt olyan eredményes a szocialista falurombolás, mint a Kádár-korszak hetvenes éveiben, amikor mintegy kétezer település vált hazánkban szerep nélkülivé. Ennek dacára a Látóhatár című regényből is kiderül, hogy a parasztság – kiváltképpen a vidéki fiatalság – Lengyelországban is átesett az önazonosság-tudat krízisén. Mezey Katalin költő, kiadóvezető hozzátette: sajnos sehol máshol a világon nem vált olyannyira megbélyegzetté a nemzeti, a keresztény identitású vagy a kifejezetten népi-nemzeti elkötelezettségű irodalom, mint Magyarországon. A posztkommunizmusban az értéknélküliség vált trendivé.
A Pallas–Akadémia adta ki Bertha Zoltán Erdélyiség és modernség című kötetét. A jeles irodalomtörténész elmondta, hogy az erdélyi irodalom legjelesebb képviselőinek műveiben, Tamási Áron, Kós Károly, Sütő András, Kányádi Sándor, Páskándi Géza, Bálint Tibor munkáiban együtt élt a nemzeti elkötelezettség és az avantgárd formabontás iránti affinitás.
A Magyar Napló könyvkiadó ígéretes kiadványokat időzített a nemzetközi könyvfesztiválra. Németh László, Nagy Zoltán, Lőrincz György művei mellett különleges élményt nyújt a Nekünk ilyen sors adatott című, képes interjúregény, amelyet Csoóri Sándorral készített Szakolczai Lajos irodalomtörténész Móser Zoltán, Korniss Péter, Molnár Edit fotóinak felhasználásával. Vasárnap kora reggel Oláh János költő, a Magyar Napló Kiadó főszerkesztője moderátori irányításával beszélgetett Csoóri és Szakolczai. Utóbbi elmondta: könyvében azt a folyamatot ábrázolta, amelynek végeredményeként egy zseniális matematikusjelöltből a nemzet rebellise lett. Csoóri Sándor talán soha ily keserű őszinteséggel nem vallott a csődöt mondott rendszerváltozásról, amelynek egyik jelentős oka, hogy 1990-ben nem hozták nyilvánosságra a besúgók névsorát. Az egykori állampárt ügynökei most is köztünk vannak, és egyre inkább felbátorodnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.