Döcög a pécsi fővárosprojekt

De Blasio Antonio, az Európai Parlament pécsi fideszes képviselője az utóbbi hónapokban több ízben is tárgyalt Ján Figellel, az Európai Bizottság kultúráért is felelős tagjával az Európa kulturális fővárosa 2010 (EKF) programról. Ján Figel De Blasio Antonio meghívására tegnap megbeszélésre érkezett Budapestre, az Európai Bizottság magyarországi képviseletére.

2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

De Blasio Antonio lapunk kérdésére elmondta, hogy Ján Figel a megbeszélésen tisztázott egy alapvető félreértést. Pécs MSZP-s városvezetése azt hiszi, hogy a program csak beruházásokról, az anyagi javak felhalmozásáról és a szó mechanikus értelmében vett fejlődésről szól. Ezzel szemben az Európa kulturális fővárosa projekt valódi célja a város szellemi felemelkedése, spirituális gazdagodása, otthonossá, lakhatóvá tétele. Mondhatnánk, nemcsak a szó konkrét értelmében vett város, hanem a benne élő emberek érdekeit szolgálja.
A pályázat részleteiről De Blasio Antonio elmondta, hogy annak tényleges előkészítése csak a tavalyi önkormányzati választásokat követően kezdődött el. Mindennél fontosabb lenne, hogy a 2010-es programok minősége és igényessége miként alakul, és hogy a városban lévők fel tudnak-e rá készülni, s aktívan rész tudnak-e venni benne. A pályamunka megírásában, szakmai előkészítésében, a 2005. októberi siker kivívásában döntő szerepet játszó aktív civilek szépen lassan kiszorultak a programot befolyásoló körből. A városvezetés, az alacsony hatékonyságú helyi bürokrácia sajnos eleve bizalmatlan a szakmai kritika, a civil kezdeményezések és azok nyilvános megvitatása iránt. S bár a kezdetekben létrejött egy programtanács azzal a céllal, hogy az EKF-programot megszabadítsa a napi politika befolyásolása alól, a grémium rejtélyes módon megszűnt. Az ország fokozódó kedvezőtlen anyagi helyzete, a kormányzati szintű megszorítások jelentősen lefékezték a programok előkészítésének ütemét. Nehezíti a lebonyolítást, hogy a működésre szánt mintegy kilencmilliárd forint jelentős hányada a Hungarofest Kht.-n keresztül érkezik Budapestről. Az előkészületekre szinte minden jelentős területen rányomja a bélyegét a kormány gyámkodása.
A fideszes képviselő azt is fájlalja, hogy bár sok szó esett a pécsiek felkészítéséről, a gyakorlati megvalósításra kísérlet sem történt. A kellő információk hiányában csodavárás övezi a kulturális évadot. Azt okkal remélték, hogy Pécs kitörhet a kisstílű provincializmus bilincseiből, de egy kicsinyeskedő, a lényeget megérteni képtelen városvezetés kormányozza a hajót, amely már csak megúszni akarja a 2010-es esztendőt. „Attól félek, hogy 2010-ben egy kommersz ízlés és konvenciók szerint működő kulturális fővárosa lesz Európának” – fejezte be beszélgetésünket a képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.