Egy társaság, egy lap

Budapesten 1973. április 5-én alakult meg a Művészetbarátok Egyesülete. A társaság a napokban tartotta tisztújító közgyűlését, amelyen újra elnöknek választották Geröly Tibor művészettörténészt, a Művészet és barátai című folyóirat főszerkesztőjét. A Művészeti Tanács vezetőjének Molnár József festőművészt, főtitkárnak T. Lukács Ágnes újságírót választották.

2007. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Geröly Tibor elnök tizenhat évig volt a Képzőművészeti Kiadó szerkesztője. Mint aktív képzőművészeti kritikus, könyvszerkesztő, közvetlenül látta, hogy a Kádár-korszakban mennyire nehéz, szinte reménytelen volt pályakezdő festőnek, szobrásznak, írónak lenni. Geröly Tibornak akkoriban képtelennek látszó ötlete támadt: létre kellene hozni egy művészekből, kritikusokból, műgyűjtőkből és művészetpártolókból álló egyesületet, amely önsegélyezéssel, rendezvények szervezésével és kiadványok támogatásával próbálja magát Münchhausen báróként a saját hajánál fogva kihúzni a hetvenes évek posványából. Ehhez szükség volt egy szalonképesnek tűnő, úgymond fedőszerv, álnév létrehozására. Így 1973. április 5-én kialakították a Rajzpedagógusok Szövetségén belül a Műgyűjtők és Műbarátok Körét. Könyvbemutatókat, tárlatokat tartottak, kis részben állami támogatásból, nagy részben öntevékeny alapon. Ám mivel a hatalom nem nézte jó szemmel az ilyen egyesületek működését, művelődési házról művelődési házra vándoroltak. 1982 óta találtak menedéket az István utcai klubhelyiségben. Geröly Tibort a társaság 1985-ben főtitkárrá, 1997-ben elnökké választotta. Az elnök a rendszerváltozás évében, 1990 őszén alapította meg a Művészet és barátai című, kéthavonta, mindmáig ezerötszáz példányban megjelenő folyóiratot. A társaság önállósult, és felvette a Művészetbarátok Egyesülete nevet.
Geröly Tibor elmondta, hogy az egyesület ma is öntevékeny támogatók, pártoló tagok, művészetbarátok önzetlen segítségéből és pályázati pénzekből működik. 1990 óta a megszűnt a politikai tiltás, a művészek életét most az egyre romló életszínvonal és az állami mecenatúra leépülése nehezíti.
A társaság igyekszik minden hazai irányzatnak helyet adni, ugyanakkor segíti a művészek és a műpártolók, a profik és a műkedvelők találkozását is. Egyszerre szakmai és ismeretterjesztő fórum, ami egyedülálló és hiánypótló a mai, szekértáborokra szakadt művészvilágban. Egy társaság és egy lap, ahol együtt jelenik (és jelent) meg többek között Supka Magdolna, Nagy Gáspár, Lezsák Sándor, Baranyi Ferenc, Feledy Balázs.
A társaság együtt támogatja
Varga Imre, Búza Barna, Kesztyüs Ferenc tárlatait, szakkritikákat jelentet meg róluk a folyóiratban. Geröly Tibor ezt a többrendbeli nyitottságot szeretné továbbra is megőrizni mind a tizenhat éves folyóiratban, mind pedig a harmincöt esztendős Művészetbarátok Egyesületében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.