Menjünk a moziba be! – repeta a karácsonyi filmmenüből

A két ünnep között egyértelműen moziba kell járni – a múlt heti menüből repetázunk, a Fifti-fifti és az Életrevalók mindenképp megér egy-egy estét.

Kárpáti György
2011. 12. 28. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fift-fifti

Erős független film a rákról, a barátságról, életről és halálról – mindez humorral meghintve. A Fifti-fifti az esélyek filmje: nevetni szinte kötelező.


– A rákot a celebek simán legyőzik, mint például Lance Armstrong vagy Patrick Swayze.
– Patrick Swayze meghalt!
– Micsoda?! Swayze halott?

Ez a párbeszéd játszódik le a film két főszereplője, két barát között, akik közül az egyikről kiderül, hogy 27 évesen rákja van, és mindössze ötven százalék esélye van a túlélésre. A Fifti-fiftiben viszont annyi a humor, hogy az ember hajlamos elfelejteni, hogy a dolog halálosan komoly. Végre egy film, amely közérthetően, a fiatalok számára is elfogadhatóan beszél a rákról, annak elfogadásáról, feldolgozásáról. A film hitelessége annak is köszönhető, hogy a történet alapja valós sztori, és az egyik szereplő, Seth Rogen az életben is végignézte barátja betegségét. Rogen biztatta Will Reisert, hogy írjon személyes drámájából forgatókönyvet, s amikor majdnem szétesett a forgatás, ő dobta be a főszerepre Joseph Gordon-Levittot – egy igazi főnyereményt.


A filmben gyakorlatilag nincs döccenő, végig keserédes humorral könnyítve izgulunk azon, mi történik a rákos sráccal, akinek a betegsége mellett szüleivel, barátjával, barátnőjével és orvosával is meg kell vívnia a maga csatáját. Jonathan Levine filmje pimaszul merész független mozi; mer ironizálni azon, amit tabukkal szokás körbebástyázni. Ráadásul mivel az alkotók közvetlenül érintettek a témában, senki nem vádolhatja őket szentségtöréssel. Már megint a humor a gyógyszer: a Fifti-fifti újabb mérföldkő lehet az amerikai független filmben.

(Fifti-fifti – színes, feliratos amerikai film, 100 perc, 2011. Rendező: Jonathan Levine.)


Táncoló talpak 2.

A Táncoló talpak hősei ugyan ismerik a legújabb slágereket is, a történeten pedig van elég csavar, ez a pingvines mese csak az első rész gyenge utánlövése.

Öt évvel az első rész után a Táncoló talpak is visszatér egy (?) folytatás erejéig. A táncoló-éneklő pingvinek megtanultak néhány új slágert, felelevenítenek pár klasszikust is, pacsiznak új állatokkal, és köszönik, jól vannak. A Táncoló talpak 2. története haloványan passzol az első részhez: az akkor totyogó Topi és Glória felnőttek, már az ő Erikük szembesül a nagyvilággal. George Miller az Oscar-díjas első epizód után szeretett volna valami újat alkotni, de sajnos túlzásba esik. Túl sok cselekményszálat vezet, garnélarákok kerülnek a történetbe, repülő pingvinek, de van itt leopárdfóka is, és persze tánc, tánc, tánc és zene.


Felhangzik több Queen-sláger is (We’re the Champions, Under Pressure), de az újakból is kijut a nézőnek. A Táncoló talpak 2. is elsősorban a videoklipszerű betétekről szól, meg a pingvinekről, és hogy az anyukáknak is legyen öröme, az angol szinkronba Brad Pitt és Matt Damon is beszállt. Összességében sajnos a film csalódás – még egy folytatás a középszerű kategóriából.

(Táncoló talpak 2. – színes amerikai film, 100 perc, 2011. Rendező: George Miller.)


Trancsírák

Egy vérbő horrorparódia, ami megemlékezik minden olyan kliséről, amit szeretünk vagy éppen gyűlölünk a legalantasabb műfaj filmjeiben.

Mi történik, ha két kültelki tahó találkozik a Szívtipró gimi csapatával? Normális esetben semmi: kölcsönösen kiröhögik egymást, és ki-ki megy a saját dolgára. A Trancsírákban viszont az ismerkedés csuda kis mészárlásba torkollik, ahogy az egy horrorparódiában illik is. A magyarított cím gagyi csengése ellenére (eredeti cím: Tucker and Dale vs. Evil, tükörfordításban: Tucker és Dale az Ördög ellen) a Trancsírák szórakoztató műfajparódia. Főszereplője két ártatlan surmó, akikről egy csapat csitri valahogy mégis elhiszi, hogy elrabolták és megölték egyik barátjukat. Vérbosszút esküsznek, de még mielőtt észbe kapnak, a csapat létszáma erősen fogyatkozni kezd… Másfél óra alatt öt horrorra elég vér fröcsög szét a vásznon, minden műfaji klisé kap egy csavart; a Blair Witch Projekt fák közötti menekülése például csakis önfelnyársalásba torkollhat.



A legszebb, hogy gyilkos sincs, csak a félreértések láncolata szüli a mészárlást. Minden jelenet célja egy: röhejt csinálni a mára tényleg agyoncsépelt tini horrorfilmek sémáiból. Komolyan venni tilos – különben oda a mágia.

(Trancsírák – színes kanadai–amerikai film, 89 perc, 2010. Rendező: Eli Craig.)


Életrevalók

A filmről már bővebben is írtunk a múlt héten – mindenképpen megér egy estét, tökéletes gyógyszer különféle kedélybántalmak ellen. Szórakoztatva döntöget tabukat, akár a Fifti-fifti, csak itt az emberi előítéletek kapnak egy nagy sallert. Rég nevettünk ennyit.

Összességében az Életrevalók az élet apró örömeinek újrafelfedezésére tesz nem túl újszerű, ám vitathatatlanul szórakoztató kísérletet, a franciák stílusossága és pozitivizmusa pedig szerencsénkre megmenti a filmet a középszerűségtől. Szüksége is van a pozitivizmusra az Életrevalók főszereplőjének, aki siklóernyőzés közben nyaktól lefelé lebénul, azt követően pedig csendes visszavonultságban vegetál, s monoton számolja a szobája sarkait.



Ebből a hétköznapi nihilből rángatja ki váratlanul az új dadus – egy lecsúszott, nagyszájú gettótöltelék, aki egy akkora lyukból érkezik, mint munkaadójának kisebbik méretű, flancos fürdőszobája. Részletesebb írásunk a filmről itt olvasható.

(Életrevalók – színes francia film, 112 perc, 2011. Rendező: Eric Toledano, Olivier Nakache.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.