Az elérhető India

Tóth Szabolcs előadás-sorozata a klasszikus zenéről, valamint a hindusztáni rága és tála rendszeréről szombaton indul a Bharata Kultúrtérben.

Grund
2012. 02. 02. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth Szabolcs segíti a hallgatósággal megértetni a nyugatitól teljesen eltérő indiai zenei rendszert. Az indiai klasszikus zene az ismert legrégebbi töretlen zenei tradíció. Első fennmaradt leírása becslések szerint az időszámítás utáni második században született.

Az indiai klasszikus zene olyan zenei nyelv, amelynek vannak hangzói, szavai, mondatai, vannak költeményei és nyelvtana. A színpadon nem improvizáció történik, hanem élő zenei kommunikáció. Nyugaton ilyen közös zenei nyelv volt az európai barokk zene idején és ilyen a dzsessz is. Az indiai klasszikus zene alapjai, például a tiszta érzelmek megjelenítését szolgáló hang- és játékrendszer állandó. Ezt a különleges zenei világot mutatja be Tóth Szabolcs a budapesti Bharata Kultúrtérben. Az indiai kulturális központ megnyitójáról szóló cikkünk itt olvasható.

Tóth Szabolcs Kolkatában (Calcutta) kezdte szitárzenei tanulmányait, majd az egyik legkiválóbb élő szitárjátékos, Pandit Radzsev Dzsanardan első, nem indiai születésű magántanítványa lett. Később khyal éneket és tablajátékot, valamint zenetörténetet is tanult Újdelhi legrégebbi zenei egyetemén és jelenleg is folytatja szitártanulmányait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.