Az Oscar-díj nyertesei – jelentés a delphoi jósdából

Magyar idő szerint hétfő hajnalban adják át 84. alkalommal az Oscar-díjakat. Az előrejelzések és az elmúlt hetek díjátadói alapján megtippeljük a várható eredményeket.

kgy
2012. 02. 26. 9:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legjobb film: The Artist – A némafilmes

Legutoljára Cézár-díjat nyert Michel Hazanavicius mozija, amely már több mint hetven díjat nyert tavalyi Cannes-i bemutatója óta. Ha valaki megszoríthatja ebben a kategóriában, az Alexander Payne Utódok című alkotása lehet. A leleményes Hugo és a Segítség csak jóindulattal nevezhető titkos favoritnak, a többi öt jelölt győzelme pedig az utópia kategóriájába esik.



Legjobb rendező: Michel Hazanavicius (The Artist – A némafilmes)

Ez a kategória zömében együtt jár a legjobb film elismerésével. Már csak emiatt is A némafilmes a favorit, másodsorban pedig azért, mert a legjobb film díját a producer kapja, vagyis Hazanavicius valóban rendkívüli teljesítményét ebben a kategóriában lehet elismerni. Alexander Payne győzelme nagy meglepetést jelentene, Martin Scorsese és Woody Allen már nyert korábban rendezői Oscart, Terrence Malick pedig egyszerűen nem elég kommersz az Amerikai Filmakadémia ízléséhez, hogy jelölését netán díjra is váltsa.


Legjobb színész: George Clooney (Utódok)

Bár sok minden szól Jean Dujardin győzelme mellett, mi mégis úgy véljük, itt borulhat az előzetesen kikiáltott papírforma. Bár Clooney már nyert Oscar-díjat, de több oknál fogva hisszük, hogy megnyeri második arany szobrocskáját. A színész A hatalom árnyékában című filmje mellőzése miatt kaphatna kárpótlásul itt egy Oscart, ráadásul első díját a mellékszereplők között nyerte el. És amennyiben az Utódok a két legfontosabb kategóriában alulmarad, ez lehet a legfontosabb kategória, ahol a filmet mégis díjazhatják, s ellensúlyozhatják A némafilmes totális dominanciáját. Clooney pedig korunk legnagyobb színészévé válna második díjával, egy ősamerikai mozival és szereppel. Minden más Dujardin győzelme mellett szól.



Legjobb színésznő: Meryl Streep (A Vaslady)

Clooney mellett nagyon jól mutatna egy másik amerikai intézmény a gála utáni közös fotózáson. Meryl Streep történelmi lépés előtt áll, rekordszámú jelöléséből a harmadik díját nyerheti, amellyel közelebb kerülhetne a totális színészet királynőjéhez, Katherine Hepburnhöz. A fantasztikus Streep Margaret Thatchert kiválóan alakítja egy kifogásolható moziban, mentve a menthetőt. Ha „véletlenül” nem ő nyer, akkor Glenn Close érhet végre révbe. Neki azért drukkolunk, mert a hatvanöt éves, kivételes színésznő hatodszor kap Oscar-jelölést, s ki tudja, hogy lesz-e még olyan szerep, amellyel később díjazni lehetne. A vaskos meglepetés kategóriába esne Viola Davis győzelme A segítségben nyújtott alakításáért, Tilda Swinton és Michelle Williams pedig örülhet a részvételnek.



Legjobb eredeti forgatókönyv: The Artist – A némafilmes

Szép a gesztus, hogy jelölést kapott az iráni Nader és Simin – Egy elválás története ebben a kategóriában, meg hogy a legújabbkori gazdasági válság kirobbanását feldolgozó Krízispont is kapott jelölést, a befutó mégis A némafilmes lesz. Története egyébként tényleg remekül megírt, így nem nagyon lehet vitatkozni az ebben a kategóriában elért győzelmével. Woody Allen jelölése itt bájos, a Koszorúslányoké bosszantó.


Legjobb férfi mellékszereplő: Christopher Plummer (Kezdők)

A kategória abszolút favoritja Christopher Plummer, aki a Screen Actors Guild Award megnyerése után már gyakorolhatja a köszönőbeszédjét a tükör előtt. Plummer győzelme lesz várhatóan az egyik legmeghatóbb momentuma a díjátadónak, ugyanis a 82 éves (!) színész valóságos élő legenda Hollywoodban, mégis csak második Oscar-jelölésénél tart (az elsőt pedig két éve 80 évesen kapta). A muzsika hangja Von Trapp kapitánya legfeljebb Nick Noltet keserítheti el, aki szintén megérdemelne már egy Oscart, ám erre még várnia kell.



Legjobb női mellékszereplő: Bérénice Bejo (The Artist – A némafilmes)

Nagy szerencséje van A némafilmes színésznőjének, Bérénice Bejonak, hogy szerepét mellékkategóriára kárhoztatták, mert így gond nélkül válthatja díjra jelölését egy olyan kategóriában, ahol a többség nevével még sokkal inkább ismerkedni kell, semmint komolyan latolgatni esetleges győzelmüket. A Koszorúslányok jelölése egyébként is egy vicc, A segítség esetében pedig már az is nagy szó, hogy két színésznőjük szerepelhet a jelöltek között.


Legjobb külföldi film: Nader és Simin – Egy elválás története

Még egy kategória, ahol nincs apelláta, ráadásul hosszú évek óta először lesz igazságos eredmény ebben a kategóriában. Az iráni Asghar Farhadi az évtized egyik legjobb moziját készítette el, ráadásul az iráni politikai helyzet és a filmesek bebörtönzése miatt lesz egy jó kis apropó a karakteres véleménynyilvánításra élő adásban, milliók szeme előtt. Ezt a kategóriát egy Martin Scorsese kaliberű rendezőnek kell majd átadnia, és garantált a standing ovation (álló tapsvihar) is. Még azt is elképzelhetőnek tartjuk, hogy az első sorban Jack Nicholson mellett üresen hagynak egy széket, s azt mondják, Dzsafar Panahinak van fenntartva.



Legjobb dokumentumfilm: Pina

Wim Wenders vissza nem térő lehetőséget kapott egy Oscar-díjra. A német újhullám egyik ragyogó alakja mindig is szerette az amerikai filmet, több alkotásában tett tanúbizonyságot Hollywood iránti szenvedélyéről, s egy egészen korrekt amerikai karriert is felmutathat. A Pina Bauschról szóló dokumentumfilm pedig szép apropó az Amerikai Filmakadémia számára is, hogy intellektuálisnak hasson. A kereslet és kínálat kellemes találkozásának tapsolhatunk majd hétfő hajnalban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.