Az osztrák titkosügynök Kossuth-fanatista fia

A cukrász leányát elragadja az osztrák titkosrendőr Kossuth-fanatista fia, hogy aztán kiflialakban üldözzék egymást a szereplők, keresztül a magyar hazán.

rKissNelli
2012. 02. 16. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A könyvbemutatón sikerült egy kicsit körüljárni nemcsak a Kossuthkiflit, de Fehér Bélát is. A szerző elsősorban az egyik legjobb mai magyar regényíró, másodsorban gasztrotörténész (aki ismeri a munkásságát, tudhatja, hogy nemrég jelent meg az Ede a levesben című gasztro-esszégyűjtemény, amelyet Cserna-Szabó Andrással közösen jegyez), ezenkívül a részletek embere (hosszú évekig kutatta a kort, amelyről írt, pedig nem is kifejezetten történelmi regényről van szó), és bosszantóan széles az érdeklődési köre. Beleférnek a regények és a konyhatörténeti kutatás mellett a Magyar Nemzetnek írt tárcák is. Az új regény, a Magvető Kiadó gondozásában megjelent Kossuthkifli három és fél éven át készült.

A regénnyel még csak most ismerkedőknek a Király Levente szerkesztő által vezetett beszélgetésen kiderült, hogy a Kossuthkifliben kiflialakban üldöz egy postakocsit egy gyászkocsi Pozsonytól Debrecenig. A szabadságharc idején, 1849 májusában járunk, ha csak tehetjük, nem hadműveleti területen, inkább a kertek alatt. Ebben a lélegzetállítóan izgalmas, egyszerre mély és szórakoztató kalandregényben néha szürreális népmesei eseményekkel is tarkítva keressük a választ arra, hogy milyen is a magyar. „Abszolút nem volt szándékom, hogy a mai korra reflektáljon a regény, de kétségtelen, hogy vannak párhuzamok – ismeri el Fehér Béla, miután a beszélgetőpartnerek időről időre a kortárs jelenségekre vagy a közeli történelemre, például a múlt rendszerbeli ügynökvilágra asszociálnak. – Nagyon vonzó lehetőségnek tűnt úgy írni történelmi regényt, hogy maga a szabadságharc nincs benne, csak mintegy függöny mögött, ahogy a fény földereng.”



Az író azt vallja, hogy amit nem kell kitalálni, azt ne találja ki az ember. Ezek szerint a népmesei beszélő kandúrnak és százesztendős banyának álcázott orosz kémek olyanok voltak, akiket ki kellett találni. A szerző nem szereti a „mágikus realista” címkét, de a népmesei elemek más könyveihez hasonlóan ott vannak az újban is. És ott van Jókai (meg a paródiája), Benedek Elek (meg a paródiája), és a mottók között – akár a közönség soraiban – még Esterházy Péter is. Szóval szokás szerint előbb mindent összekevert, aztán Fehér Béla-i rendbe szedte, ami azt jelenti, hogy előbb-utóbb hangosan fogunk nevetni, de azt is, hogy akár eggyel közelebb is férkőzhetünk a közös igazsághoz.

Ehhez persze végig kell olvasni a regényt, és erre mi is lehetőséget adunk egy szerencsés olvasónknak: a könyvbemutató előtt nyereményjátékot hirdettünk a Kossutkifli egy dedikált példányáért (recenziónkat és a szerzővel készült interjúnkat a jövő héten olvashatják majd).

Fehér Béla saját maga sorsolta ki a szerencsés nyertest. Volt kalap is

Fotó: Székelyhidi Balázs



A MNO olvasói úgy vehettek részt a sorsolásban, hogy küldtek nekünk legalább egy olyan kreatív könyves reklámot, amely a mi összeállításunkban nem szerepelt. A jelentkezők közül Fehér Béla saját maga sorsolta ki a szerencsés nyertest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.