Fotókat mentenek a katasztrófa után

A régi élet számtalan személyes emlékét, így fotók százezreit is magával sodorta a csaknem egy évvel ezelőtti japán cunami. Ofunatóban, az egyik cunami sújtotta városban egyre több ilyen felvételt „támasztanak fel” egy kis csapat tagjai: aprólékos munkával tisztítják meg az előkerült, megrongálódott fotókat a sártól, szennytől és olajtól.

Grund
2012. 02. 26. 13:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A restaurálók nagyítókkal vizsgálják a családi emlékeket, és mentik, ami menthető. Ofunato hét embert foglalkoztat, akik átnézik a törmelékek és romok közül kimentett fényképeket. A fotók megtisztítását és restaurálását Kinno Szatoko papírmegőrző szakember irányítja. Ő azt mondja, hogy munkája csak egy része annak a hosszadalmas folyamatnak, amely a megtalált felvételeknek az eredeti tulajdonosokhoz való visszajuttatását jelenti.

A fényképeket először fagyasztják, hogy elejét vegyék a baktériumok mellett a penész terjedésének mindaddig, amíg meg nem tisztítják és elő nem készítik őket a bemutatásra. A feldolgozóközpont ipari méretű mélyhűtőkben tárolja az anyagot. A már rendbe hozott felvételeket fotóalbumokba teszik, és így „körözik” az ideiglenes lakóépületek területén, abban a reményben, hogy előkerülnek tulajdonosaik.

Mások maguk vizsgálják a fotókat tartalmazó dobozokat, órákon át kutatnak korábbi, a cunami által elsodort életük epizódjait megörökítő képi emlékeik után. Egyesek úgy nevetgélnek, beszélgetnek e tevékenység közben, mint egy társasági összejövetelen szokás. Mások megragadják az albumokat, és gyorsan, szinte kétségbeesetten lapozzák őket. Azok is, akik semmit sem találnak, örülnek a lehetőségnek, hogy lapozgathatják a sok ezer fotót tartalmazó köteteket, nézegethetik a gyerekeket, a ceremóniákat, és felidézhetik a cunami által felismerhetetlenül lerombolt területek hajdani arculatát.

Ha valaki olyan fotót talál, amelyről azt sejti, hogy talán olyasvalakié, akit ismer és aki túlélte a katasztrófát, Kinno csapatának valamelyik tagja körbejárja az ideiglenes lakótelepet, hogy elvigye az illetőnek a képet. Sok ezer felvétel jutott már vissza tulajdonosához, de további ezreknek máig nincs gazdája vagy még mindig a hűtőben vannak.

Kinno fogadkozik, hogy a végsőkig folytatja a kutatást. „Csak az értheti, milyen mély jelentése van minden egyes fényképnek, aki részese volt ennek a munkának, ezért annyi tulajdonost szeretnék megtalálni, amennyit csak tudok” – hangsúlyozta az asszony.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.