Állati filmek, legendás állatszínészek

Felidézzük a filmgyártás legemlékezetesebb állatkaraktereit: akadnak itt kutyák, malacok, majmok és delfinek is. Csak a hús-vér szereplőkre koncentrálunk!

kgy
2012. 03. 25. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A filmtörténet első állatsztárja – Rin Tin Tin

Történetesen tényleg ez volt az igazi neve: Rin Tin Tin. A német juhászkutyát az első világháborúban találta meg Lee Duncan, az amerikai légierő katonája Franciaországban. Az ötnapos öleb volt az egyetlen, amely túlélte az alomból a háború, majd az amerikai hazaút megpróbáltatásait. Duncan Rintintin névre keresztelte el az állatot, amely 1922-ben szerepelt először a vásznon egy westernben (The Man from Hell's River). A világhírt a Where the North Begins című film hozta el számára, s nemcsak sztárgázsi járt eztán a német juhásznak, de a Warner Bros. stúdió kincsesbányája is lett a következő évekre. A stúdió 26 filmjében szerepelt, és 1930-tól még egy rádióműsora (!) is volt. A legenda szerint az Oscar-díj első évében Rin Tin Tin több szavazatot kapott, mint bárki más, ám az akadémia – elkerülendő a botrányt – végül egy embernek adta a legjobb színész díját. Igaz vagy sem, kétségtelen, hogy a filmtörténet első állatsztárja hatalmas népszerűségnek örvendett. Amikor 13 évesen kimúlt, nemcsak a vérvonalban akadtak követői (Rin Tin Tin jr. és Rin Tin Tin III is szerepeltek filmekben), de komoly kulturális referenciává is nőtt a kutya karaktere. Egyike a három állatnak, amely csillagot kapott a hollywoodi Hírességek Sétányán, egy másik német juhász – a némafilmkorszak emblematikus Strongheartja –, valamint Lassie mellett.



Aki mindig hazatér – Lassie

Amikor Eric Knight megírta Lassie első történetét, maga sem gondolta volna, hogy a skót juhászkutyák több évtizedes népszerűségét indítja el. A brit író 1940-ben adta ki Lassie hazatér című regényét, amelynek filmjogait az MGM vásárolta meg. Az 1943-ban készült mozifilmben egy Pal nevű skót juhászkutya játszotta Lassiet, gazdáját a gyereksztár Elizabeth Taylor alakította. Pal további hat filmben formálta meg Lassiet, sőt, a gazdája megvette számára a „márkanevet”, így varieté és cirkuszszenzáció is volt az évek során. Lassie karaktere utóbb 1954-1973 között egy végeláthatatlan hosszúságú tévésorozatban aratott osztatlan sikert. Később is fel-feltűnt filmekben a karakter, s a Variety a 20. század 100 ikonja közé is elhelyezte – egyedüli állatként.



Neki nem jár csillag – Csita

A kutyák egyeduralmát törte meg a harmincas években Csita, aki a Tarzan-filmek elmaradhatatlan emberszabású majmaként szerzett hírnevet. Csita nem egy konkrét majom: első megformálója a Tarzanban egy Jiggs nevű csimpánz volt, aki 1935-ben pusztult el. Mivel pedig Tarzan karaktere 1948-ig szerepelt a vásznon, további emberszabásúak bújtak bele Csita szerepébe. Sőt, az almanachok szerint még egy-egy filmen belül is több majomra volt szükség, függően attól, hogy mit várnak el az adott jelenetben a majomtól. Csita mítoszát erősítette a filmekben állattrénerként dolgozó Tony Gentry, aki egy tulajdonában lévő, 1960-ban született csimpánzról állította azt, hogy ő az eredeti Csita, s valamennyi filmben ő szerepelt már a harmincas évektől. Ezt a sztorit 2008-ban cáfolták, bizonyítva, hogy nevezett Csita 1960-as születésű és nem szerepelt filmekben, ám a ma is élő állat ezzel remek médiamegjelenésekhez jutott hozzá, s jelenleg már túllépte fajának átlagos 40-45 éves élettartamát is. A Hírességek Sétányán többszöri felterjesztés ellenére a mai napig nem kapott csillagot.



A szelíd állatok brutalitása – Cujo

A film, ami miatt visszaesett a bernáthegyik iránti kereslet. Stephen King regényének filmváltozatában egy veszett bernáthegyi megindul, és abban bizony nem lesz köszönet. A Cujo forgatása során öt bernáthegyivel dolgoztak, volt egy kosztümös dublőr, meg használtak egy műfejet is a jelenetekben. Szegény kutyák még így sem voltak elég vérengzőek, így néhány fogcsattogtató közeliben rottweilerekkel helyettesítették őket, mert nem tűntek elég gonosznak. A habzó szájat meg édes tojásfehérje kikeverésével érték el, ezt meg állandóan lenyalogatták a kutyák a szájuk széléről. És hát, hogy mennyire vadak a bernáthegyik, azt jól mutatta, hogy az állatok farkát le kellett kötözni, mert állandóan lelkesen csóválták, annyira élvezték a forgatást. Nos, ettől a nézőket még a frász kerülgette, s nemcsak a veszett kutyáról alkotott fogalmunk bővült, de harminc éve már, hogy nem feltétlenül dögönyözzük az első utunkba kerülő, hatalmas termetű állatot halálra.



Májsztró, muzik, cakk-cakk – Beethoven

És íme a kontra a Cujora. A Beethoven arról szól, hogy egy bernáthegyi – aki muzikális képességéről tanúbizonyságot téve választja nevét – cukorfalat, cukorfalat, cukorfalat. A Beethoven 1992 kedvelt családi filmje volt, amely aztán gyorsan elszaladt hat folytatásig, meg egy animációs tévésorozatig – igaz, a játékfilmek közül csak a második rész került még mozikba. A Cujo révén leharcolt bernáthegyi mánia gyorsan visszatért, s hiába volt a filmek színvonala közepes, vagy annál alacsonyabb, ez a nézőket nem gátolta abban, hogy még a folytatást is kasszasikerré emeljék. A neves zeneszerző, Ludwig van Beethoven pedig sosem sejthette, hogy egy kutyának köszönhetően válik ismertté a neve gyerekek és fiatalok tömegei számára.



A földönkívüliek megmentője – Benji

Aprópénzből készült, s bankot robbantott 1974-ben a Benji című mozifilm, amelynek főhőse egy kis keverék kutyus. A segítőkész, problémamegoldó eb imidzse gyakorlatilag összeolvadt Benjivel, aki számos alkalommal tűnt fel az évtizedek során mozifilmekben, sorozatokban, sőt még egy dokumentumfilm is kereste a Benji-mítoszt. Itthon leginkább a Benji tévésorozat miatt lett kultusza, amelyben Benji a Földre menekült földönkívüli Yubi hercegnek és Zax nevű robotjának segít üldözőik ellenében. Nincs mese: a két Depeche Mode-rajongó fekete bőrjakós embervadász és fekete furgonjuk a nyolcvanas évek legnagyobb flasheként vonul be a magyar néző tudatába. A történet lábjegyzeteként csak annyit, hogy Benji egy kitalált filmnév, az első mozifilmben egy Higgins nevű kutya játssza Benjit, s a név aztán a hasonló kinézetű kutyákra öröklődött a további filmekben.



Aki pásztorkutya akart lenni – Babe

A kutyák ellenpólusaként kívánkozott a listára egy malac, pontosabban Babe, a kismalac. A kilencvenes évek egyik legkedvesebb családi mozijában egy tanyasi kismalac mindenáron pásztorkutya szeretne lenni. Ebben persze a körülmények, valamint a civilizációs hagyományok nem annyira segítik, de a gazda minden igyekezete végül eredményre vezet. Babe nem egy konkrét kismalac kiugró alakítása, összesen 48 malac és egy robot kellett a film elkészítéséhez – ennek legfőbb oka, hogy a kismalacok igen gyorsan cseperednek. De a Babe egésze igazi kihívás volt az állatidomároknak, akik ötvenhatan összesen 1000 állatot treníroztak a film sikere érdekében. A mozi példátlanul hosszú ideig, majd két évig készült: 8 hónapos előkészületekre, 6 hónapos forgatásra és egyéves utómunkára volt szükség a Babe elkészültéhez. A nagy kasszasiker folytatásért kiáltott, kár, hogy a három évvel későbbi második rész sem minőségben, sem az anyagiakban nem közelítette meg az eredetit, ami miatt a további mutációkra már nem került sor.




A gyilkos bálna jó útra tér – Willy

Egy népszerű tengeri állat, egy kardszárnyú delfin már a kilencvenes évek szupersztárja volt. A Szabadítsátok ki Willyt! 1993 nagy kasszasikere volt, s kultikussá tette Keikot. Korábban A gyilkos bálna még Spielberg Cápájának sikerét lovagolta meg (1977-ben), így ott a kardszárnyú delfin még erősen gyilkos oldalát mutatta a nézőknek. A Szabadítsátok ki Willyt! ellenben Michael Jacksonnal megspékelve családi szórakozást kínált, s Keiko számára a világhírnevet hozta el. Csak a film felhívására 20 millió dollárnyi értékben adakoztak mozinézők a Mentsük a Bálnákat Alapítvány számára. Keiko 27 évesen hunyt el 2003-ban, s nem szerepelt a további folytatásokban, két hivatalos, egy nem hivatalos filmben, valamint egy animációs sorozat is igyekezett meglovagolni a hirtelen jött népszerűséget (és referenciaként megjelent a Simpson családban és a South Parkban is). Michael Jackson filmhez írt Will You Be There slágere pedig bekerült a popslágerek örökzöldjei közé.




Frodóval egy filmben – Flipper

Flipper először 1963-ban tűnt fel egy mozifilmben, majd sikerét követően 1964-ban egy folytatásban. Az alkotás a delfines filmek reneszánszát hozta el, Flipper 1964-től egy sorozatot is kapott, majd a kilencvenes években még egyet, s mozifilmekben többször is feltűnt az évtizedek során. Legutoljára 1996-ban Paul Krokodil Dundee Hogan és Elijah Frodó Wood főszereplésével költözött a vászonra a tehetséges delfin. A legelső Flipper moziban a címszereplő delfint Mitzi alakította, akit négy hozzá hasonló állat segített ki a forgatáson.



+1: Akiben sem vér, sem hús – Bruce

Sokat, nagyon sokat köszönhet neki a blockbuster-rajongók tábora. 1975-ben A cápa és Steven Spielberg újrafazonírozta a hollywoodi tömegfilm fogalmát. A film legnagyobb erénye mégis a rettegett fehér cápa, aki jó sokáig nem is tűnik fel. A műcápa aztán annál többször kerül elő, bár a kulisszák mögött a stáb inkább szerette volna, ha sosem látható a vásznon. A mechanikus cápa, akit a stábtagok Bruce-nak neveztek el, többször lesüllyedt a tengerfenékre, s egyébként sem nagyon akart engedelmeskedni. Ettől még Bruce-t rettegte a bemutató után a fél világ, s nemcsak a Cápa-filmek sorozatát indította el, de számos tengeri rémet ihletett az évek során. Később a klasszikus Roy Scheider-féle Cápa-mozik után napjainkig számos különböző cápás film is ijesztgette a közönséget, s mindmáig az egyik legnépszerűbb horror-szereplő maradt a köztudatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.