Telis-tele jó nőkkel az új társulat + Videók

Ugye hitelesebb, ha a Don Giovanni mindhárom nőjébe bele is lehet zúgni az előadáson? Ehhez persze fel kell vállalni ígéretes fiatalok szerepeltetését.

2012. 03. 08. 10:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi tagadás, az újságíró életét megkönnyíti néhány találkozás. Ágoston László, a Moltopera társulat énekművésze és vezetője ugyanis annak a Kayamarnak az egyik legjobb barátja – és útjainak egyengetője –, akit néhány hónapja szintén az MNO mutatott be a zenei különlegességekért rajongóknak. A Moltopera első koncertjén a csilláron is lógtak, a második pedig most következik.



– Csillog-villog a honlapotok, fent vagytok a Facebookon, blogot vezettek, és összeraktatok egy YouTube-csatornát is. Az ember azt gondolná, ez távol áll egy operatársulat stílusától. Miben hozott a Moltopera még újat ebbe a világba? Egyáltalán, hányan tudnak talpon maradni magánalakulatként a műfajban?
– Köszönjük a bókot, örülünk, ha tetszik a moltopera.hu. Hamarosan 11 nyelven lesz elérhető, a fordítások már készülnek. Nagyon nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a modern kor emberét a modern kor eszközeivel szólítsuk meg. Alapkoncepciónk, hogy szembeszálljunk az operát mint műfajt övező sztereotípiákkal. A kövér énekest, aki felemelt karral, egy helyben énekel tíz percet idegen nyelven, természetellenes hangképzéssel, mi sem szeretjük.

– De hogyan lehet ezzel szembemenni?
– Először is: a közönséget nem lehet hülyének nézni. Ha egy prózai színházban a hősszerelmes monológja közben rá sem néz a vágyott hölgyre, azt mondjuk, botrányos. Ha az operában történik mindez, azt, hogy a műfaj sajátja. Fel kell adnunk ezt a kényelmességet, és színházi igényességgel kell hozzáfognunk az operához is – még ha ez is a nehezebb út. A mi előadásainkból igyekszünk száműzni az álldogálást, és értelmes, nem öncélú akciót bemutatni, altestiség és modernkedés nélkül. Másrészt: a csapat fiatal, de kitűnő énekesekből áll. Büszke vagyok rá, hogy a szerep szerint tizenéves Zerlinát nem „érett nő”, hanem egy húszéves, diploma előtt álló Zeneakadémista énekli, és a Don Giovanni mindhárom női szereplőjét bármely férfi el akarná csábítani a nézőtérről. Itt kezdődik a hitelesség és a „nézhető” opera a számomra.



– Hogyan és honnan lehet összeszedni, társulattá gyúrni ma fiatal operaénekeseket?
– Álmokkal üzletelek. Amikor azt mondtam valakinek: állj közénk, dolgozz sokat, és csináld pontosan azt, amiért erre a pályára léptél, vagyis énekeld azt, ami neked való, olyan rendezésben, amivel egyetértesz, olyan kollégákkal, akikkel jó együtt színpadra állni, mindenki azonnal igent mondott. A közös munkát tavaly októberben kezdtük a Zeneakadémiáról és a Szegedi Tudományegyetemről érkező fiatal énekművészekkel. Két feltételem volt: a szakmai mellett emberi színvonalat is elvárok, a minőségi produkcióhoz szükség van a nyugodt légkörre. A másik kitétel, hogy a Moltopera koncertje sohasem lehet hakni. A mi közönségünk lehet, hogy életében először lát operát, és lehet, hogy már csalódott többször is; minden alkalommal száz százalékon kell égnünk, ha a következő koncerten is viszont szeretnénk őket látni.

– A pillérek tehát megvannak, illetve, hogy mit hogyan nem csináltok. De milyen célokat tűztetek ki magatok elé? Ha jók vagytok, nyilván felmerült a külföld…
– Kissé arcátlanul azt mondanám, a csillagokat céloztuk meg. Az egy másik kérdés, hogy elérjük-e őket, de én maximálisan biztos vagyok a kollégáim, barátaim tehetségében. Ezzel együtt nem tökéletesek akarunk lenni, hanem nagyon szerethetők. Biztató jel, hogy az első koncertünkre pótszékestül két héttel előtte elfogyott minden jegy, a másodikra, ami most vasárnap a Nádor-teremben lesz, szintén az utolsókat áruljuk. És igen, vannak már külföldi megkeresések, egész konkrétan Svédországból is – de nagyon az elején vagyunk még. Először vár ránk egy hazai misszió: elérhetővé tenni a magaskultúrát mindenki számára, aki csak egy kicsit is fogékony erre, akár vidéken is.

– Akár a legkisebbeknek is? Hogyan lehet ezt az egyébként sem könnyen fogyasztható, talán egy kicsit harsány műfajt gyermekközönségnek tálalni?
– Elsődleges célcsoportunk nem a gyerekek, bár koncepciónk nagyon fontos része az iskolások, gimnazisták és egyetemisták megszólítása. Mi azoknak éneklünk, akik hajlandóak adni egy esélyt annak a műfajnak, amit a legtöbben már eltemettek. A Moltopera célja, hogy azoknak üzenjen, akik szkeptikusak vagy akár operaellenesek. Szerintünk nincs rossz közönség, csak rossz előadás.

Az MTV riportja

– A most vasárnapi koncerten (este hétkor) a Nádor-teremben mire számíthatunk? Hogyan állítottátok össze a műsort?
– Bemutatkozó koncert lesz, egy hellyel-közzel „hétköznapi” operaest. Az első felében minden énekesünk egy szabadon választott áriával mutatkozik be, majd rövid szünet után Mozart: Don Giovanni-skiccek jönnek, amiből reméljük, kiderül majd az általunk képviselt irány. Apám mindig hangsúlyozza a fiatal költők útkeresése láttán: ha újat akarsz mutatni, előbb bizonyítsd be, hogy bírod a mesterséget, tudod a régit. Erre törekszünk most.

– A koncert után – fiatalokról lévén szó – gondolom, buli következik. Mire készültök legközelebb?
– Március második felét és április elejét repertoárbővítésre szánjuk, ősszel pedig, ha minden feltétel adott, jöhet a Don Giovanni-premier. Április végére szeretnénk elkészülni A varázsfuvola-keresztmetszetünkkel, ami egy tipikus beavató-előadás: az operairodalom egyik „legslágeresebb” zenei anyagát énekeljük, és a számok között megpróbáljuk elmondani, miért tartjuk érdekesnek ezt művet. Emellett készül a „Férfi és nő kétszer” munkacímű estünk, ahol Pergolesi 1733-as Úrhatnám szolgálóját állítjuk Menotti: A telefon című 1947-es, modern operájával szembe, két felvonásban. Mindkettő vígopera, mindkettő házassággal ér véget, mindkettő karikaturisztikus. Azt hiszem, nagyon különleges találkozás lesz! És mindezekkel párhuzamosan gyakoroljuk az új operaária-estünket is, amelyben közismert, közkedvelt darabok szerepelnek – „moltoperásítva”. Ez nem jelent semmi ördöngöset, de jellemző lehet az est alcíme: „Hogyan éljünk túl egy operaestet?” A vasárnap után – egyelőre úgy tűnik – április 29-én az Aranytízben találkozhat velünk a közönség, de a honlapunkon mindig meg lehet találni a legfrissebb információkat.

– Mindenképpen érdekelne még, hogy miből marad életben a Moltopera. Szerelemből nem lehet a hivatásos profi szintig eljutni. Nem kicsi ez az ország az opera műfajának? Külföldön igen keresettek és sok esetben remekül megélnek a magyar komolyzenészek.
– Először is tudatos műsorpolitikánk van, addig nyújtózkodunk, ameddig a takarónk ér. Főként kisebb költségű, 2, 5, 6 fős esteket állítunk össze, amelyek olcsóbbak, mégsem jelentenek szakmai megalkuvást. A Don Giovanni ebből a szempontból kivétel, de azt nem is tervezzük bemutatni abban az esetben, ha nem adott minden feltétel. Cserébe lesz egy világszinten is újító ötletünk ebben a darabban – hónapok óta dolgozunk rajta, remélem kapunk majd rá esélyt, hogy megmutassuk, mi az. Másrészt viszont akármi is lesz a közeljövőben pénzügyileg, 2000 forint fölé nagyon akkor sem emelnénk a jegyárainkat, ha majd látszólag megtehetjük. Senkit sem szeretnénk kizárni az opera élményéből, még a kollégistákat sem. Jelenleg szponzort keresünk, aki mindebben fantáziát lát, de saját lábunkon is meg kell tudnunk állni. Persze, ki ne vágyna egy-két gyümölcsöző együttműködésre?!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.