Portfolio Points: itt a tavasz!

A tavasz megújulást hozott a Portfolio Points rendezvényének, s az őszhöz képest lépett egyet előre. A nemzeti helyett megszületett a Facebook-szalon! Csekkold, lájkold, kövesd!

Szilágyi Bundi András
2012. 04. 25. 6:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kikelet egyértelműen közrejátszik abban, hogy a mostani Portfolio Points (PP) sokkal jobbnak tűnik az előzőnél. Kezdődik a buliszezon, sokan várták DJ CAM nyitóbuliját is, szórványosan viszont múlt csütörtökön már több olyan kisebb megnyitó is volt, amely a PP tavaszi eseményét előlegezte meg. Múlt héten az IF kávéházban például zenés sanzon és Boris Vian-esttel egybekötve Gajdov Géza posztumusz kiállításával nyílt egy rendezvény, s aznap kiállítás is nyílt az A38-on. A hivatalos események mellett már két nappal korábban elindult a szervezkedés a városban. Látható, hogy a PP egyértelműen feszegeti határait.

Ősszel e sorok írója nem volt elragadtatva a felhozataltól: a szürke utcákon a relatíve jó idő ellenére is tessék-lássék csámborogtak páran, és a kocsmákban alig lehetett megkülönböztetni a kiállítást a kocsmadísztől.

A PP kétségtelenül a könnyű műfaj örömünnepe. Ez egyrészt értendő szó szerint, hiszen a könnyen szállítható, egyszerűen kirakható képek élveznek előnyt a súlyos művekkel szemben, másrészt a geg, a poén, a vicc, a kocsmai beszélgetések „easy listening zene mellé kerülő easy watching képei” működnek ebben a közegben igazán. Emiatt egyszerűen lehetetlen is elmélyült, komoly vagy épp meghökkentő képekkel találkozni, de ez nem is baj.


A PP ugyanis leginkább olyan, mint valamiféle Facebook-szalon. A múlt század Párizsában a tavaszi és őszi szalonok jelentették a kortárs képzőművészet legfrissebb alkotásainak nagy ensemble-ját. Hazánkban is volt régen évente, félévente nemzeti szalon, valamint a szépművészeti és egyéb társulatok kiállításai elégítették ki azt az igényt, hogy időnként egyszerre találkozhassunk a fiatal alkotók új munkáival. A rendszerváltás után azonban nem nagyon volt ilyen, ami meg túlélte ezt a korszakot, sokszor a feledés és az érdektelenség homályába vész. A Műcsarnokban például évek óta nem rendeztek országos ipar- és képzőművészeti kiállítást, de ha rendeznének, valószínűleg maga a közeg teremtene távolságot néző és művész között, s a siker korántsem garantált.

A fiatal alkotók új kísérleteit azonban látni kell, s a PP néhány éve ebben a vákuumban helyezte el magát. A PP egy új korszak és egy új nemzedék szalonja. A művészek az emberekhez közel állítanak ki. Személyes és művészi egójuk immár összeforr, valójában rálesünk „profiljukra”, lájkoljuk a féléves frissítést, a képeiket – már ha épp nem folynak egybe a saját dolgok és a kocsma „üzenőfalának szpemjei”. Megismerkedünk a művészekkel, és aztán ha lájkoljuk, követhetjük tovább a galériák, műkereskedések immár komolyabb falai közé.

A PP tehát abszolút a XXI. század gondolkodásmódját követi, és idén a korábban megszokottakon túl látható léptékváltásra készül, hiszen egy grafikai tárlattal a Design Terminál is képbe kerül, és Budapest után Pécs is a kiállító városok sorába lép. A láthatóan üresen maradt helyen, amit az országos közös kiállítások rendszerének megbomlása okozott, a PP kedvére terjeszkedhet, ugyanakkor még mindig nem pótolja azt a hiányt, amit a kortárs művészeti élet egészének keresztmetszetéül szolgáló éves, féléves tárlatok, tárlatsorozatok jelentenének.

Az idei tavasz kiállítói közül – önkényesen – kiemelnénk néhányat. Napjaink hiperaktív street artistja, Stark Attila a Printában fogja kirakni legújabb cuccait. Egyéb illusztrációit pár napja a Könyvfesztiválon is láthattuk a Magyar Illusztrátorok Egyesületének gyermekkönyvek közt eldugott standján. Szabó Lencz Péter a Monyo Art Caféban megtekinthető városképei jól illeszkednek a budapesti eseményhez. „Petyka” képein a város képeslap-illusztrációkká, vizuális klisékké váló elemei kelnek új életre, s alkotnak kollázsszerű, hatásos elegyet, ami előreláthatóan kiemelkedik majd a kocsmadísz keretei közül.

Az ősszel észrevett jelenség persze kevéssé elkerülhető: Gajdov Géza Boris Vian-illusztrációi is részben beolvadnak az IF Café falába, de ott legalább galéria van, ahol valóban kiállítássá válhat az anyag. Ezt azonban helye válogatja, a Fogas Ház falai közt valószínűleg a megszokott módon fognak életre kelni a művek. Pécset is említsük meg, ahol a Kanta Bárban rendezett csoportos tárlat kecsegtet a legtöbb izgalommal, amit a Pécsi Egyetem Művészeti Karának hallgatói rendeztek, installáltak közösen.

Érdemes tehát a jó időben, szép tavaszban nekivágni, és lecsekkolni a kortárs művészek profilfrissítéseit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.