A Völgységi Múzeum új tárlatának ünnepélyes megnyitóját délután négy órától rendezik meg Bonyhádon, az intézmény Szabadság téri épületében. Ünnepi beszédet Molnár Attila, Komárom, a „szétszakított város” polgármestere mond.
A kiállítás apropója, hogy hatvanöt évvel ezelőtt, 1947 áprilisában gördültek be a csehszlovák–magyar lakosságcsere-egyezmény értelmében áttelepített magyarokat szállító első szerelvények a Hidas-Bonyhád vasútállomásra. Mint az a múzeum honlapján olvasható, „1947 és 1948 között mintegy huszonháromezer család érkezett Magyarországra, hatszáznyolcvan család, közel háromezer fő Bonyhád környékére, a völgységi településekre. A Völgység huszonkét településén az akkori Csehszlovákia harminchárom községének magyar lakói találtak otthonra. Az egy-egy faluba hat-nyolc helyről érkező családok tagjainak nagy erőfeszítések árán sikerült beilleszkedniük. Megszakadtak családi, rokoni és baráti kapcsolataik, elvesztették addigi közösségüket, otthonaikat, szülőföldjüket.”
A kiállítás személyes visszaemlékezések, fényképek és dokumentumok segítségével dolgozza fel a felvidéki magyarok tragédiáját. Arra keresték a választ, hogy a lakosságcsere milyen változásokat hozott az emberek, családok életében, akik a kitelepítések áldozataivá váltak – áll a múzeum közleményében.

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok