Cél a Magyarország és Ausztria közötti kulturális párbeszéd erősítése

A magyar és az osztrák művészeti élet között közvetít a kedden útnak indított Art Vienna–Budapest program. Az Art Market Budapest nemzetközi kortárs képzőművészeti vásár és a bécsi magyar ENSZ-képviselet közös kezdeményezését Németh Zsolt külügyminisztériumi államtitkár és Francesca von Habsburg, a Thyssen-Bornemisza Kortárs Művészeti Alapítvány igazgatója részvételével nyitották meg.

TK
2012. 05. 08. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A művészeti–diplomáciai program célja a Magyarország és Ausztria közötti kulturális párbeszéd erősítése azzal, hogy gyűjtőket, galériákat, kiállítóhelyeket, képzőművészeket mutat be – mondta el az MTI-nek Ledényi Attila, az Art Market Budapest igazgatója. A kiállításoknak Magyarország állandó ENSZ-képviselete ad otthont. A program révén az osztrák közönség és a gyűjtők közvetlenül is kapcsolatba kerülhetnek a magyar művészeti élet szereplőivel – hangsúlyozta. A követségi épületben belvárosi, központi helyen lévő és patinás helyszínen láthatók az alkotások.

A program első kiállításán a jórészt magyar képzőművészeti alkotásokat gyűjtő Gaudens Pedit osztrák műgyűjtő galériájából mutatnak be válogatást. Két-két osztrák, illetve magyar művész mutatkozik be.

„A művészet nagyszerű eszköz arra, hogy közelebb vigye egymáshoz az embereket. (…) Szükségünk van erre Közép-Európában, szükségünk van a magyar–osztrák kapcsolatokban. Szükségünk van a művészet egyesítő erejére – hangsúlyozta megnyitóbeszédében Németh Zsolt, a külügyminisztérium parlamenti államtitkára. – Bízunk egy erős magyar jelenlétben az osztrák művészeti piacon és egy erős osztrák jelenlétben Budapesten” – fogalmazott.

Francesca von Habsburg, a Thyssen-Bornemisza Art Contemporary alapítója és igazgatója felidézte, hogy apja, Hans Heinrich von Thyssen-Bornemisza műgyűjtő szoros kapcsolatot ápolt Magyarországgal, és támogatta a rendszerváltás előtt a romániai magyarságot emberi jogi törekvéseiben. Egy, a neves gyűjtő által szovjet múzeumokkal szervezet csereprogramra visszaemlékezve úgy fogalmazott: a művészet segít kinyitni az ajtókat, és segít politikai változásokat is véghezvinni. Méltatta a kortárs magyar művészetet, s felhívta a hallgatóság figyelmét a szlovákiai és a romániai magyar művészetre is.

„A programmal szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy Magyarországon is van olyan színvonalú művészeti tartalom, amelyet érdemes megtekinteni, megvásárolni” – mondta Ledényi Attila az MTI-nek. Bécsben kifinomult, hosszú múltra visszatekintő műgyűjtő közönség találkozhat az alkotásokkal – tette hozzá. Kiemelte azt is, hogy idegenforgalmi felmérések szerint a kultúra az egyik legfontosabb vonzerő, amely miatt Magyarországra látogatnak az osztrákok.

Gaudens Pedit az 1990-es évek eleje óta foglalkozik a kortárs magyar képzőművészettel. Mint azt az MTI-nek elmondta, az osztrákok mellett jórészt magyar művészek alkotásaiból álló gyűjteménye mára mintegy háromszáz darabból áll, s mint fogalmazott, jó áttekintést nyújt a rendszerváltás időszakának kortárs magyar művészetéről. A tárlat anyagát úgy váltogatták, hogy már befutott művészeket – Fehér Lászlót és Hans Staudahert –, valamint fiatal alkotókat – Soós Nórát és Ursula Buchartot – egyaránt bemutathassanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.