Magyar történelmi sorsdráma a vásznon

Kelemen Károly Átfestett ikonok című kiállításához kapcsolódóan szerda este filmklubvetítésen tekinthető meg Bódy Gábor Amerikai anzix című mozija az Ernst Múzeumban.

Grund
2012. 05. 23. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Diplomafilmnek készült 1975-ben, de a Filmművészeti Főiskola tanárai nem akarták elfogadni, mire elnyerte a mannheimi filmfesztivál legjobb első filmnek járó díját – szerda este héttől ismét látható lesz Bódy Gábor Amerikai anzixa az Ernst Múzeumban. A film a magyar történelemben ismétlődő, újra és újra visszatérő nemzeti sorsdrámáról szól. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc után emigrációba kényszerült, a harcot hivatalos forradalmárként a világ különböző részein folytató katonák története 1865-ben, Amerikában végpontra jutott. Észak és Dél háborúja befejezéséhez közeledik, az újabb harcot már a Pacific vasúttársaság vívja a tudomány és a haladás nevében a távolság – és az indiánok – legyőzéséért. A film három lehetséges sorsvonalat rajzol elénk: az idealista Boldogh hazatér, a realista Fiala elfogadja a felajánlott állást, s immár civilként végzi ugyanazt, amit eddig katonaként, a fatalista Vereczky sorsa pedig ostobán és tragikusan beteljesedik.

Erdély Miklós az Amerikai anzixról szóló írásában így jellemezte Bódy első egész estés experimentális játékfilmjét: „A felborzolt felület alatt végig érezhető egy megtagadott kalandfilm jelenléte. A film fölött, tőle mintegy leválva lebeg művészi lényege, amely a film nézése közben szinte soha, sokkal inkább egy fájdalmas szorongásos emlék formájában nyilatkozik meg.” A filmvetítést Kelemen Károly Átfestett ikonok című kiállításához kapcsolódóan tartják, az alkotást Gelencsér Gábor filmesztéta mutatja be.További részletek itt olvashatók.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.