Olaszországban még soha nem készült pontos nyilvántartás a múzeumokban őrzött műkincsekről, pedig a világ páratlan alkotásairól van szó – szerepel az olasz számvevőszék jelentésében. „Nem tudjuk, mennyit érnek az állami múzeumokban kiállított képek, szobrok, régészeti leletek. Az utóbbi harminc évben nem készült naprakész nyilvántartás, és előtte sem volt pontos a regisztrálás” – nyilatkozta Salvatore Nottola számvevőszéki bíró. Hozzátette, a kiállítótermekben látható műkincsek csak a jéghegy csúcsai, az olasz múzeumok raktáraiban ugyanis ezeknél jóval több alkotás porosodik.
Firenze már önmagában is hatalmas, élő múzeum
Fotó: Europress/Getty
A számvevőszéki jelentés a firenzei Uffizi képtárat hozta fel példaként, amelyben a látogatók 1835 műalkotást láthatnak, és mintegy 2300 kiállítatlan tárgy van a múzeum raktáraiban – a képtár teljes anyagának tehát csak 44 százaléka látható. A firenzei Uffiziben 2011-ben egy négyzetméterre negyvenhat látogató jutott, a párizsi Louvre-ban tizenkettő. Mintegy 1,37 millió látogatóval tavaly az Uffizi jegybevétele 8,6 millió euró volt, a Louvre tavaly 8 millió jegyet adott el, 40 millió euró bevétellel.
Itália problémája talán éppen az, hogy túl sok műkincse van. Nem tudja őket megfelelően védeni, kiállítani és idegenforgalmilag hasznosítani sem.
A műemlékek szerencséje: nem porosodhatnak raktárakban
Fotó: Europress/Getty
A számvevőszék adatai szerint Olaszországban 3430 állami tulajdonú múzeum van, ebből a legtöbb, 409 Toszkánában. Összesen 216 régészeti ásatási terület, 40 ezer várkastély, 10 ezer templom, 1500 kolostor, 4 ezer történelmi park látogatható múzeumként. Ezenkívül az olasz állam 4381 palotát birtokol, többségüket hivatalként használja.
(Szeretjük Olaszországot, lelkes újságíróként szívesen felajánljuk: segítünk a műkincseik bemutatásában. Az új múzeumi negyedben valószínű, hogy találnánk helyet néhány szép itáliai festménynek, például Caravaggio-képeknek, feltéve hogy eredetik.)