A jövőnek üzentek a tornyokba rejtett tekercsek

Három időkapszulát is felfedeztek a nyári műemlék-felújítások során Magyarországon. Többnyire templomtornyokban találták meg a jövőnek szóló üzeneteket.

rKissNelli
2012. 08. 13. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múltbeli lelkes építők a templomtornyot, ezen belül is a torony gombját vagy a keresztet részesítették előnyben, ha üzenetet akartak hagyni az utókornak. Így került elő a keszthelyi Magyarok Nagyasszonya-plébániatemplom keresztjéből az az 1946-os üzenet, melyet a plébános helyezett el a világháborús károk helyreállítása után. Az apát részletesen megírja, hogyan pusztították el a kivonuló németek a tornyot, és hogyan építette újjá később a közösség. Dacára a háború utáni sanyarú állapotoknak, elég gyorsan elkészültek, az üzenet kevesebb mint egy évvel a pusztítás után kelt. Az időkapszulát és az írást idén nyáron, a főtér teljes rekonstrukciója során találták meg, és a plébánián őrzik. Az új toronykereszt új időkapszulát kapott az ilyenkor szokásos díszes okirattal, fényképekkel, újságokkal és pénzérmékkel.


Teljesen váratlan helyről is előkerült ezen a nyáron egy múltbeli palackposta: a soproni Tűztorony toronysisakjában szó szerint is otthagyta névjegyét a kivitelező, Weber Vilmos: névjegykártya, boríték, számlalevél, a felújításban részt vevő munkások kézzel írt névjegye és további céges papírok is előkerültek, a toronyőrök névsorával együtt. A tornyot archívumnak használó vállalkozóról az iratok alapján kiderül, hogy építő- és műbádogos, valamint vízvezeték-berendező volt.

Hódmezővásárhelyen Pálfi Lajos bádogosmester volt az, aki a szerb görögkatolikus templom tornyában az idei felújításkor megtalálta a XIX. század közepéről és a XX. század elejéről származó dokumentumokat, összesen tizenhármat magyar és szerb nyelven. Egy részük itt is egyházi vezetőktől, más részük a korábbi felújításokat végző mesteremberektől származik. Az első iratokat Davidovits Péter készíthette, ahogy a feljegyzésen is olvasható, „örök emlékül” a templomtorony újjáépítése és a gömb, valamint a kereszt elhelyezésének alkalmából 1848. május 22-én. A fémhengert már a korábbi felújítások során is felfedezték, három ilyen volt a templom történetében. Az utódok kiegészítették az anyagot a jelen üzeneteivel, és visszatették a hengert a helyére. Így történt 1889-ben és 1929-ben és most is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.